Záběry mučení soud nepřesvědčily: šajch Ísá je nevinen

Dubaj - Soud ve Spojených arabských emirátech osvobodil člena panovnické rodiny. Byl obviněn z mučení svého obchodního partnera. Bití a týrání bylo nahrané na videu, které se loni dostalo do médií. Obhájce soud přesvědčil, že prezidentův bratr šajch Ísá bin Zajd Nahaján je nevinný, protože ho údajně zdrogovali jeho bývalí společníci, aby ho mohli vydírat. Afghánec mučení přežil s mnoha zraněními. Šajch Ísá se k soudu dostavil s úsměvem a svého právníka po vynesení rozsudku políbil.

Soudce verdikt ničím nezdůvodnil. Případ vzbudil velkou pozornost, když americká televize ABC loni zveřejnila video zachycující brutální scény mučení. Televize jednoho z mučitelů identifikovala jako šajcha Ísu, který je nevlastním bratrem prezidenta SAE a vlastním bratrem korunního prince. Šajch pak byl zatčen a držen na neznámém místě.

Jeho advokát u soudu řekl, že jeho klient měl v době incidentu „sníženou odpovědnost“, jelikož ho dva jeho bývalí obchodní společníci zdrogovali. Video pak chtěli použít k vydírání, aby získali od šajcha peníze. Jsou to američtí bratři libanonského původu Bassam a Ghassan Nabulsiovi. Procesu se nezúčastnili a soud jim vyměřil každému pětiletý trest a pokutu v přepočtu 50 tisíc korun za použití drogy, natáčení videa a vydírání.

Budova soudu v Dubaji
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24