Proces se Šešeljem pokračuje

Haag - Před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii pokračuje proces se srbským nacionalistou Vojislavem Šešeljem, bývalým místopředsedou Miloševičovy vlády. Ten čelí obvinění z válečných zločinů. Loni byl soud přerušen kvůli tomu, že Šešelj prozradil i přes zákaz totožnost tří chráněných svědků. Haagský tribunál to označil za pohrdání soudem a vyměřil mu za to patnáctiměsíční trest vězení. Šešelj se vydal tribunálu sám v roce 2003 a jako právník se také sám obhajuje. Všechna obvinění přitom odmítá.

Šešelj měl soudem zakázáno prozradit identitu chráněných svědků, to ale nerespektoval a stejně jejich jména prozradil, za to dostal pro výstrahu patnáctiměsíční trest. V hlavním procesu ale čelí obvinění z válečných zločinů během války v Jugoslávii a za to mu hrozí trest mnohem větší.   

Soud má v plánu vyslechnout desítku svědků, Šešelj veškerá obvinění odmítá. 

Šešelj, někdejší srbský vicepremiér a blízký spolupracovník bývalého jugoslávského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, se soudu v Haagu dobrovolně vydal v únoru 2003 a od té doby je v haagské věznici Scheveningen.