Cameron patří kvůli Avataru za mříže, volají Petrohradští komunisté

Petrohrad – K vydání mezinárodního zatykače na režiséra Jamese Camerona dnes vyzvala organizace Petrohradští komunisté (KPLO). Těm je trnem v oku jeho úspěšný velkofilm Avatar, v němž se prý dopustil „elementární krádeže sovětského intelektuálního vlastnictví“. Petrohradští komunisté proti filmu vystupují i kvůli ochraně dětí, na něž má prý snímek zhoubný vliv. „Cameron měl být ve vězení, a ne na udílení Oscarů,“ soudí organizace.

„Plagiátor“ Cameron podle mluvčího Petrohradských komunistů Sergeje Malinkoviče „vykradl filmy a knihy tvůrců sovětské vědecko-fantastické literatury“, například bratří Strugackých či Ivana Jefremova. Podle mluvčího by Cameron „nejen na kterémkoli ruském letišti, ale v kterékoli jiné zemi, která je členem Interpolu, měl být zatčen“.

Organizace, která má podle ruského tisku na pět stovek členů, neprotestuje proti filmovým tvůrcům poprvé. Do povědomí ruské veřejnosti už vstoupila protestem proti filmu Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo kritikou nové kolorované verze sovětského válečného seriálu Sedmnáct zastavení jara.

Proti Avataru se objevily protesty nejen v Rusku, ale například i ve Spojených státech a ve Vatikánu. V USA se ozvaly hlasy kritizující film jako „fantazii o rase vyprávěnou pohledem bělochů“, která „potvrzuje bajku o bílém mesiášovi“. Vatikánský deník L˙Osservatore Romano se zas nechal slyšet, že film je prosťáčkovský ve své zápletce a povrchní ve svém ekologickém poselství, a především že flirtuje se zbožněním přírody jako s náhražkou náboženství.

James Cameron a Arnold Schwarzenegger na Chodníku slávy
Zdroj: ČTK/AP