Sladkosti do školy nepatří, tvrdí polský poslanec

Varšava - Z bufetů v polských školách by měly zmizet sladkosti a školáci by si neměli nosit ani nezdravé svačiny. Navrhuje to poslanec polské opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost Waldemar Andzel, bojovník proti čokoládovým tyčinkám, brambůrkům a slazeným limonádám. Navrhuje místo nich sendviče za rozumnou cenu a chce, aby školy zahájily kampaň propagující zdravou výživu. Se svými návrhy se obrátil na ministerstvo školství, na odpověď stále čeká.

Snaha vylepšit jídelníček školáků není ničím novým. Usiluje o to i Evropská unie s programem Ovoce do škol, v jehož rámci mají děti ve školách dostávat ke svačině zdarma ovoce a zeleninu. V Polsku se program zatím příliš neosvědčil. Školy o zdravé svačiny sice zájem projevily, ale nenašlo se dost dodavatelů.

„Myslím si, že děti, které ve škole pracují duševně, potřebují náležitou výživu,“ řekl Andzel v televizi TVP. „Musíme se postarat o to, aby se některé výrobky ve školních bufetech neprodávaly,“ dodal.

Poslanec Bartosz Arlukowicz o kolegovi Andzelovi:

„Se znepokojením čekám na jeho další návrhy. Bojím se, co dalšího nám zakáže.“

Levicový poslanec Bartosz Arlukowicz z parlamentního zdravotního výboru si myslí, že Andzelův nápad ohledně školních bufetů stojí za úvahu. Nicméně zakázat dětem nosit si do školy nezdravé jídlo by podle něho bylo příliš. „Pan poslanec Andzel je v Sejmu rekordmanem, nápady jen hýří,“ poznamenal Arlukowicz na adresu svého kolegy. Loni v listopadu Andzel navrhl, aby provozovatelé solárií registrovali svoje zákazníky a vyvěsili v nich cedulky varující před negativními dopady opalování.