Chaos a zoufalství na Haiti

Port-au-Prince - Tisíce Haiťanů strávily druhou noc po ničivém zemětřesení v ulicích a pod širým nebem. S pátráním po obětech zavalených sutinami už pomáhají zahraniční týmy. Pomoc ale zatím nikdo nekoordinuje. Na Haiti přistála první letadla se zahraniční humanitární a zdravotnickou pomocí. Tu potřebují až 3 miliony lidí. Spojené státy pro Haiti uvolní nejméně 115 milionů dolarů. Stále není jasné, kolik obětí si otřesy vyžádaly. Odhady mluví o desetitisících, počet mrtvých by se ale mohl vyšplhat až na půl milionu.

Slova chaos a zoufalství nejlépe vystihují situaci na Haiti. Při úterním zemětřesení se jako domky z karet hroutily chatrče ve slumech i zděné několikapatrové stavby. Země je v troskách. „Umírá příliš mnoho lidí. Potřebujeme pomoc, mezinárodní pomoc. Tady nám nikdo nepomůže. Nemocnice nefunguje, nemáme proud. Nic. Není jídlo, nemáme co pít,“ popisuje katastrofu obyvatel Port-au-Prince. Záchranářské práce ani distribuci pomoci zatím nikdo nekoordinuje.  

Video Amatérské záběry zemětřesení
video

Amatérské záběry zemětřesení


Lidé, kteří katastrofu přežili, se snaží na vlastní pěst pátrat po zmizelých příbuzných. Zatím není jasné, kolik lidí zahynulo. Odhady hovoří o desetitisících, počet mrtvých by ale mohl vzrůst až na půl milionu. Na Haiti se teď hraje se o čas. Lidé stále uvěznění pod troskami zřícených domů jsou teď prioritou. Šance na záchranu zasypaných se ale zmenšuje s každou minutou. 

Pan Ki-Mun, generální tajemník OSN:

„Počty obětí zatím nedokážeme odhadnout. Ale téměř jistě budou velmi vysoké. Počáteční odhady mluví o tom, že z devíti milionů obyvatel Haiti katastrofa zasáhla asi třetinu. Velká část metropole Port-au-Prince byla těžce poškozena. Základní služby jako dodávky elektřiny a vody zkolabovaly.“

Katastrofa si vybírala daň na všech stranách. Spadly nemocnice, školy, zhroutila se věznice, prezidentský palác. V ruinách je i centrála stabilizační mise OSN. Organizace pohřešuje kolem 50 až 120 lidí. Záchranáři naléhavě potřebují těžkou vyprošťovací techniku. Ta ale chybí. Pozitivní ale je, že letiště v haitské metropoli funguje. „Je naprosto zásadní, že letiště v Port-au-Prince nebylo poškozeno, je tedy schopno přijímat letadla a humanitární pomoc tak do země proudit může,“ informoval Michal Broža z Informačního centra OSN.

Na Haiti míří ze zahraničí pomoc 

Ze zahraničí začala dnes díky tomu na Haiti proudit humanitární pomoc. Směřují sem zásoby, léky, nejnutnější vybavení i týmy záchranářů ze všech koutů planety. Prezident Spojených států Barack Obama prohlásil, že Spojené státy pošlou postižené zemi 115 miliony dolarů. Obama také vyslal na pomoc deset válečných lodí, vrtulníky a dopravní letouny, torpédoborec, dva tisíce příslušníků námořní pěchoty a uvažuje i o dalších tisících vojáků. Během několika hodin bude na ostrově také postavena americká vojenská nemocnice. Pomáhají také americké celebrity. 

Kolik co stojí:

  • Teplá přikrývka pro 1 dítě - 150 Kč
  • Iontová směs WHO, která může zachránit život až 10 dětem při průjmovém onemocnění - 450 Kč
  • Proočkování jednoho dítěte proti šesti hlavním infekčním onemocněním - 600 Kč
  • Směs kukuřice, cukru a oleje pro děti postižené podvýživou pro 20 dětí na týden - 1000 Kč
  • Orální rehydratační terapie pro záchranu života 625 dětí postižených těžkým průjmem a dehydratací - 2500 Kč

                                   Zdroj: UNICEF

Španělsko poslalo tři letadla záchranářů a stovky tun stanů a přikrývek. Z Francie na Haiti odletělo 65 odborníků na rozebírání budov. Německá vláda uvolnila víc než 26 milionů korun, Evropská komise v přepočtu téměř 80 milionů, Kanada 90 milionů. Světová banka přislíbila necelé dvě miliardy korun. Na žádost o bezodkladnou pomoc odpověděli už i Švédsko, Mexiko, Venezuela nebo Belgie.

Ministr zahraničí Jan Kohout dnes rozhodl o poskytnutní urgentní humanitární pomoci Haiti na odstraňování následků ničivého zemětřesení, jež ostrov postihlo v úterý. Finanční příspěvek ve výši 5 mil. Kč bude věnován na obnovu zdrojů pitné vody prostřednictvím UNICEF, jenž na Haiti dlouhodobě působí právě v oblasti budování základní infrastruktury.

Na Haiti jsou teď nejvíc potřeba přikrývky, lůžka, oblečení a především zdravotnický materiál. Z Česka už na Haiti míří peníze z finančních sbírek nevládních a charitativních organizací, zatím se vybralo pomocí DMS sbírek kolem milionu a půl. 

POMOC PRO HAITI:

Člověk v tísni
dárcovská SMS ve tvaru: DMS SOSHAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4095 4095/0300

Charita ČR
dárcovská SMS ve tvaru: DMS HAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 35-1868350237/0100

ADRA
dárcovská SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4028 4028/0300

Lékaři bez hranic
přispívat na účet 210 10 50 700/ 2700, v. s. 111

Český výbor pro UNICEF
dárcovská SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
přispívat na účet 11771177/0300, v.s. 800