Apokalypsa na Haiti: Mrtvoly v ulicích a záchranáři v nedohlednu

Port-au-Prince – Informace o počtu obětí zemětřesení na Haiti se stále různí. V zemi zkolabovala veškerá infrastruktura – nefunguje armáda, nemocnice a ve zničených ulicích se stále neobjevují záchranné týmy. Lidé musí své příbuzné vyhrabávat ze sutin holýma rukama. Hlasy zasypaných lidí začínají utichat. Podle haitského prezidenta by se oběti mohly počítat na statisíce, podle Červeného kříže zemřelo 45 až 50 tisíc lidí. Na ostrov začíná proudit mezinárodní pomoc, několik států vysílá záchranné týmy se psy.

Těla mrtvých, které nemá kdo pohřbít, leží u zbořených budov. Země je na pokraji kolapsu. „Nikdo nám nepomáhá. Nefungují nemocnice, nefungují telefony, nefunguje elektřina. Nemáme jídlo. Příliš mnoho lidí tady umírá,“ naříká obyvatel Port-au-Prince.

Zachráněná dívka:

„Slyšela jsem, jak pode mnou v troskách umírají lidé. Slyšela jsem plakat svou tetu. Přesto jsem pořád věřila, že přežiju.“

Video Michal Kubal, Petr Vitásek, Terezie Hurychová a Jaromír Dolanský v Událostech, komentářích
video

Michal Kubal, Petr Vitásek, Terezie Hurychová a Jaromír Dolanský v Událostech, komentářích

„Vyprošťovací ani záchranné práce jsme tady neviděli. Lidé jen holýma rukama prohledávají trosky, ale většinou nacházejí jen mrtvá těla. Přeživší posedávají před zničenými budovami. Hlasy, které se z nich občas ozývaly, bez pomoci už většinou utichly. Na ulici leží mrtvá těla a lidé je bez povšimnutí míjejí,“ popsal aktuální situaci v Port-au-Prince zpravodaj ČT Michal Kubal. Mezi mrtvými je pravděpodobně i šéf kontingentu OSN nebo haitský arcibiskup, který zahynul ve zřícené národní katedrále.

Centrální vláda podle Kubala nefunguje. Haiťané proto začínají mrtvé provizorně pohřbívat. Na ostrově chybí jídlo, pitná voda, léky a zdravotnické potřeby. Ošetřovny vznikají přímo na chodnících. Začínají se šířit nemoci způsobené znečištěnou vodou. Zemětřesení tak může být jen prvním článkem v řetězci katastrof, které na Haiti v příštích dnech čekají.

„Za celou dobu natáčení v nejpostiženějších oblastech jsme nepotkali žádného cizince – žádnou humanitární organizaci. Situace se tady každou hodinu zhoršuje a bude čím dál tím horší,“ popsal Kubal. V zemi se očekávají nepokoje a rabování. Podle reportérů se za tmy ve městě střílelo.

Kubal: Pomoc přichází pozdě, Češi mezi oběťmi nejsou

Kubal potvrdil, že záchranné práce nikdo nekoordinuje, byť už přistály speciály s humanitární pomocí. Ta ale přichází příliš pozdě a Haiťané jsou rozčarováni, že na ně zapomněla vláda i svět. Určit počet obětí je zatím předčasné, nicméně údaj o půl milionu mrtvých, uváděný některými zdroji, je podle Kubala nadsazený. Kubal v telefonátu pro pořad ČT Události, komentáře prakticky vyloučil, že by mezi oběťmi mohli být Češi.

Haitský prezident René Préval dnes uvedl, že do hromadného hrobu už bylo uloženo sedm tisíc obětí tragédie.

Kdo dá víc?

Vlna solidarity, která se v souvislosti se zemětřesením na Haiti zvedla, místy přerůstá až ve vzájemné soupeření. Prakticky současně s odjezdem týmu čínských záchranářů poslal svoje vlastní specialisty Tchaj-wan, jehož nezávislost na Pekingu uznává jen 23 vlád včetně haitské.

Přibývá také zemí, které na humanitární zásilky i obnovu zdevastované haitské metropole vyčleňují milionové částky. Barack Obama slíbil v první fázi 115 milionů dolarů. Specialisté americké armády se postarali o zprovoznění letiště v Port-au-Prince. „Letiště je nyní provozuschopné. Jediný problém je, že bude brzy zacpané. Proto jsme v jeho blízkosti zřídili koordinační centrum a recepční stanoviště pro všechny záchranné a pátrací týmy z celého světa,“ uvedla Elizabeth Byrsová z Úřadu pro koordinaci OSN.

0
Kapacita letiště nestačí přijímat množství letadel a materiálu, na přistání kroužením ve vzduchu čekalo i 11 letadel současně. Letiště navíc funguje ve velmi provizorním režimu - i jeho řídící věž se při zemětřesení zřítila.

Seznam zemí, které ohlásily, že Haiti poskytnou finanční pomoc, se stále rozšiřuje. Česko pošle pět milionů korun a dobrovolníky. Nejchudší země západní polokoule bude potřebovat asistenci nejen při záchranných pracích, ale především při následné obnově.