Vědci rozhodli: Svět skončí později

Washington - Konec světa je opět o něco oddálen, tedy soudě podle skupiny jaderných vědců, kteří vrátili o jednu minutu velkou ručičku na kyvadlových hodinách apokalypsy. Ty symbolizují blízkost konce světa v důsledku atomové katastrofy. O změně rozhodla správní rada vědecké organizace kolem časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, která čítá 19 držitelů Nobelovy ceny. Vědci změnu vysvětlili „o něco povzbudivějším stavem světa“ v otázce dvojí hrozby pro lidstvo, jednak v podobě jaderného sebezničení a také klimatické katastrofy.

Kyvadlové hodiny vytvořené v roce 1947 ukazují nyní šest minut před půlnocí. Vědci zvažují posunutí ručiček nejméně jednou ročně, ale zatím je nařizovali jen devatenáctkrát, naposledy v roce 2007. Tehdy byla velká ručička posunuta vpřed o dvě minuty hlavně kvůli jadernému testu komunistické Severní Koreje, íránské snaze o jadernou technologii, ale i strachu z terorismu.

V současnosti za větší hrozbu než Írán považují vědci jaderné napětí mezi Pákistánem a Indií. „V minulosti získalo jaderné zbraně už pět zemí. A svět taky existuje dál. V případě Íránu by se nemělo přistoupit k žádnému útoku - to by bylo zničující,“ upozornil jaderný fyzik Parvíz Hoodbhoy.

Lawrence Krauss, spolupředseda výboru Bulletinu atomových vědců:

„Poprvé od svržení atomových bomb v roce 1945 spolupracují představitelé jaderných velmocí na omezení výroby i arzenálů. A rozvojové i vyspělé státy chtějí společně snížit emise skleníkových plynů.“

Veřejnost mohla posunutí sledovat v přímém přenosu na internetové stránce www.turnbacktheclock.org. Web vyzývá každého obyvatele planety, aby se zúčastnil úsilí o ještě větší oddálení ručičky od půlnoci.

Organizace ocenila, že nová americká vláda Baracka Obamy se snaží dojednat s Ruskem snížení jaderných arzenálů a zahájit jednání s Íránem o zastavení jeho jaderného programu. Také uvítala, že průmyslové a rozvíjející se země se loni zavázaly omezit emise skleníkových plynů. „I když jsme povzbuzeni tímto nedávným vývojem, nadále si uvědomujeme, že hodiny stále běží,“ poznamenal spolupředseda správního výboru Lawrence Krauss.

Barack Obama
Barack Obama