BBC: ČR je tranzitním centrem obchodu se ženami

Londýn - Za tranzitní středisko obchodu se ženami označila Českou republiku britská televize BBC. Zaznělo to v hodinovém dokumentu o prostituci v evropských metropolích. Ten prezentoval setkání reportéra s česky hovořícím mužem, který nabízí na prodej dvě ženy. Schůzka byla natočena skrytou kamerou a celý dokument byl věnován oblíbeným víkendovým pánským jízdám Britů na kontinentě.

Reportér pořadu se vydával za majitele nevěstince v Londýně a sešel se u pumpy na dálnici u Rudné s mužem, který mu nabízel dvě ženy po 3500 eurech za měsíc. Při večerní schůzce zachycené skrytou kamerou muž tvrdí, že nyní mu každá v ČR vydělává 90 tisíc korun měsíčně.

Dokument rovněž uvádí rozhovor s mladou Janou z košického sídliště Lunik 9, která se proti své vůli dostala do nevěstince v Amsterodamu. Odjela tam se svým přítelem v přesvědčení, že povedou normální život, ale přítel ji prodal do nevěstince. Po roce se jí podařilo uprchnout.

Autoři dokumentu hovořili i se Slovákem Tiborem, který prohlásil, že se věnuje obchodu se ženami z chudých romských rodin na Slovensku, jež jsou v České republice zneužívány k prostituci. „Není to zločin, je to prostě práce jako každá jiná,“ tvrdí o své činnosti.

Dokument se věnuje obchodu se ženami v souvislosti s tím, že řada evropských měst se stala oblíbeným cílem mladých Britů a jejich „stag parties“, tedy pánských jízd a „loučení se svobodou“. Praha má 70 nevěstinců a spoustu striptýzových barů a není těžké v nich najít některé z půl milionu Britů, kteří každý rok do Prahy přijedou na tah, uvádí BBC. Podle londýnského spolupracovníka ČT Ivana Kytky dokonce část pořadu vyzněla jako reklama na noční život v Praze, byť se v něm hovořilo i o dalších východoevropských městech.

Podle dokumentu BBC tento „průmysl britských stag parties“ přispívá k prostituci a obchodu se ženami. Pořad připomíná, že Britové při tazích v Evropě utratí na 500 milionů liber (14,7 miliardy Kč) za rok. Jejich nejčastějším cílem je Amsterodam, ale dokument se zaměřoval také na prostituci související s tímto fenoménem v Krakově a v Rize.

„Britské loučení se svobodou před svatbou se za posledních deset let změnilo. Pryč jsou časy, kdy se šlo na pivo do hospody s otcem nebo s kamarády. Nastoupily tři nebo čtyři noci v zahraničním městě daleko od zvědavých očí,“ konstatuje pořad. „A často jde o víc než o striptýzový klub. Pro mnoho Britů je návštěva prostitutky součástí vysněného pánského víkendu.“

Peep Show
Peep Show