Berlusconiho právníci chtějí v kauze Mills nový začátek procesu

Milán – U milánského soudu dnes pokračoval proces s italským premiérem Silviem Berlusconim. Obžaloba tvrdí, že dal v roce 1997 britskému advokátovi Davidu Millsovi 600 tisíc dolarů, aby svědčil v jeho prospěch. Právník už byl kvůli křivému svědectví odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení. Šéf vlády se k jednání nedostavil a jeho obhájci požádali, aby bylo dosavadní řízení považováno za nulové a proces začal znovu od začátku. Soud dnes odložil projednávání případu na 27. února.

Část procesu týkající se Berlusconiho byla pozastavena v říjnu 2008, protože v červenci téhož roku byl schválen zákon, který mu po dobu výkonu jeho funkce dával imunitu. Proces týkající se Millse však pokračoval.

Zákon o imunitě zrušil loni v říjnu ústavní soud. Mills byl mezitím odsouzen v první a druhé instanci v témže případě. Berlusconiho obhajoba má podle italských zákonů v takovém případě právo žádat, aby všechny právní úkony z předchozí části procedury byly anulovány. Pokud soud tuto žádost přijme, bude to znamenat, že proces začne znovu od nuly. Může se ale také stát, že to, z čeho je šéf vlády viněn, bude promlčeno, protože promlčení se na případ vztahuje od 11. dubna letošního roku.

Berlusconiho právník Niccolo Ghedini oznámil, že šéf vlády přijde k soudu, až jeho přítomnost bude nezbytná. Upřesnil, že v lednu se mají konat ještě dvě další procedurální slyšení.