Polanski vysoudil na novinách 80 tisíc

Paříž – Za zveřejnění fotografií ze shledání Romana Polanského s ženou a dětmi u jejich chalupy ve Švýcarsku musí francouzský deník Le Parisien/Aujourd'hui en France zaplatit režisérovi a jeho ženě Emmanuelle Seignerové tři tisíce eur (78 tisíc korun) odškodného. Francouzský soud dnes rozsudek zdůvodnil tím, že bylo porušeno právo Polanského rodiny na soukromí. List musí o rozsudku informovat ve svém příštím vydání. Polanski je zadržován ve Švýcarsku kvůli letitému sexuálnímu deliktu.

Deník zveřejnil 5. prosince 2009 tři snímky ze shledání Polanského s ženou a dětmi u jejich chalupy ve Švýcarsku, kam byl tamějšími úřady režisér převezen z řádné věznice do domácího vězení. Manželé požadovali jako odškodnění 40 tisíc eur.

Šestasedmdesátiletý Polanski, který získal světovou proslulost především snímky jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko a Pianista, nyní čeká, jak švýcarské soudy rozhodnou o jeho eventuálním vydání do USA. Americká justice ho chce soudit za více než tři desítky let starý případ sexu s nezletilou. Podle švýcarského ministerstva spravedlnosti by se mělo rozhodnout v nejbližších týdnech. Dvaadvacátého ledna soud v Los Angeles rozhodne, zda vyhoví žádosti Polanského obhájců, aby režiséra soudil v nepřítomnosti.