Bulharská vláda: Za Želevovou stojíme

Sofia – Bulharský premiér Bojko Borisov se dnes postavil za bulharskou kandidátku na eurokomisařku Rumjanu Želevovou, ke které měli po grilování tento týden výhrady někteří europoslanci. Těm se nelíbilo, že Želevová dostatečně neosvětlila své majetkové poměry, a navíc se objevily spekulace, že její manžel je zapojen do organizovaného zločinu. Bulharská vláda proto dnes vydala dokument, který by měl Želevovou očistit.

„Podporujeme nadále kandidaturu Želevové, která je pro funkci eurokomisařky zcela kompetentní,“ prohlásil Borisov. S napětím proto teď bude bulharská vláda očekávat rozhodnutí právníků Evropské komise, kteří mají její kandidaturu prověřit. „Bulharský postoj v otázce Rumjany Želevové se nemění,“ ujistil dnes vládní mluvčí Nikolaj Bojev. 

Bulharské ministerstvo spravedlnosti dnes navíc vydalo prohlášení, že Želevová nijak neporušila bulharské zákony. Dokument poputuje do Bruselu, kde by měli o kandidatuře Želevové právníci rozhodovat v pondělí. 

Bulhaři mají plán B

Kdyby i přesto ale Želevová neprošla, má bulharská vláda připravenou záložní variantu. V médiích proto už padají jména, kdo by mohl případně Želevovou nahradit. V této souvislosti je zmiňován hlavně ministr obrany Nikolaj Mladenov. Objevují se ale i další jména jako europoslanec Andrej Kovačev, vládní pověřenkyně pro subvence z EU Julijana Nikolovová a dlouhodobý diplomat Stefan Tafrov.

Europoslanci hlavně z řad socialistů dali Želevové při tradičním grilování kandidátů na eurokomisaře pořádně zabrat. Chtěli po bulharské kandidátce vysvětlit, zda byla vlastníkem soukromé konzultační firmy a jak je to s jejím manželem.