Afghánský parlament opět zamítl většinu navržených ministrů

Kábul - Afghánský parlament dnes zamítl 10 ze 17 nových členů vlády, které navrhl prezident Hamíd Karzáí poté, co už začátkem ledna neprošly sítem zákonodárců dvě třetiny jím navrhovaných ministrů. Ze sedmi schválených členů vlády získal souhlas ministr zahraničí Zalmáj Rasúl, který je dlouholetým poradcem prezidenta, nebo ministryně práce a sociálních věcí Amina Afzálíová, která prošla jako jediná ze tří navrhovaných žen. Nový kabinet povede zemi do parlamentních voleb, jež se mají konat 22. května.

Hlasování trvalo několik hodin a přímý přenos z něj vysílala afghánská televize. Důvěru si získali také nový ministr spravedlnosti, ministr hospodářství nebo ministr pro boj proti obchodu s drogami. Klíčová ministerstva obrany, vnitra, financí a zemědělství byla obsazena již při prvním hlasování z 2. ledna. Ostatní kandidáti byli zamítnuti většinou kvůli nedostatečné odbornosti nebo příliš těsným stykům se vzbouřenci a militantními hnutími. Mnoho z nich údajně získalo post ve vládě jako protislužbu za to, že pomohli Karzáímu dostat se do čela státu v loňských sporných volbách.

„Vidím obrovský problém v tom, že někteří z navržených kandidátů přicházejí s velkou politickou zátěží. Stojí za nimi skupiny, které usilují o posílení svého vlivu ve vládě,“ řekl agentuře Reuters jeden ze zákonodárců. Karzáího úřad uvedl v písemném prohlášení, že prezident vybral kandidáty, kteří jsou dostatečně kompetentní a profesionální, a lituje toho, že jejich jmenování nemělo kladnou odezvu.

Staronový prezident je pod tlakem západního společenství, aby důsledněji zakročil proti korupci a usiloval o uklidnění v zemi zmítané letitou válkou proti povstalcům z radikálního hnutí Taliban. Spojené státy, které letos posílí svůj kontingent v Afghánistánu o dalších 30 000 lidí a budou mít v zemi přes 100 000 vojáků, nechtějí poskytnout pomoc žádnému z afghánských ministerstev, dokud v jejich čele nebudou stát důvěryhodné osoby.