Záchranáři vyprostili Haiťanku po 100 hodinách pod troskami

Port-au-Prince (Haiti) – Situace na zemětřesením zničeném Haiti zůstává zoufalá. Lidem chybí voda, základní potraviny i léky a pomoc se k nim dostává jen pomalu. Ze zdevastovaného hlavního města Port-au-Prince ale občas přijde i dobrá zpráva. Záchranářům se podařilo vyprostit živou ženu uvězněnou víc než 100 hodin v troskách hotelu. Další přeživší se americké záchranné týmy snaží zachránit i z trosek jednoho supermarketu v haitské metropoli.

Dvaašedesátiletou spolumajitelku luxusního hotelu Montana Nadine Cardosovou léčí záchranáři kvůli dehydrataci. Žena je jinak v pořádku. V troskách stejného hotelu našli záchranáři během soboty další tři přeživší. Ruským záchranným týmům se také včera podařilo vyprostit z trosek domu dvě malé dívky, devítiletou Olon Remi a jedenáctiletou Senviol.

O záchranu dalších několika lidí, kteří přežili v troskách jednoho supermarketu v Port-au-Prince, nepřestávají usilovat američtí záchranáři. Podle posledních informací jsou zde nejméně tři přeživší.

Katastrofální zemětřesení, které si údajně vyžádalo až 200 tisíc životů, zasáhlo Haiti v úterý, situace se zde ale stále nelepší. Přestože zahraničních záchranářů přibývá, pomoci je stále zoufale málo. Haitská vláda a úřady se po katastrofě prakticky zhroutily, a zahraniční organizace tak nemají žádného partnera, který by jim s distribucí pomoci pomohl. O pomoc se zatím snaží americká armáda. U haitského pobřeží zakotvila letadlová loď USS Carl Vinson. Letka vrtulníků dopravuje na pevninu pomoc a vrací se s nejhůře zraněnými.

Množí se rabování, přibývá násilí

S postupujícím časem roste také napětí mezi obyvateli a zhoršuje se bezpečnostní situace. Množí se zprávy o rabování a násilnostech v ulicích haitské metropole. Zvládat je se daří jen málo. Situace se výrazně zhoršuje taky v největším slumu, kam se vracejí po zuby ozbrojené gangy. Po zemětřesení totiž z věznice uprchlo na 3 000 vězňů.

„V ulicích hlídkuje přes čtyři tisíce vojáků. Samozřejmě dohlížejí na bezpečnost ve spolupráci s haitskou policií. Ta ale funguje na 50 procent. Nezapomeňte, že většinu policejních stanic zničilo zemětřesení,“ popsal nynější bezpečnostní situaci na Haiti mluvčí OSN David Wimhurst.

Katastrofa na Haiti spojila současného a dva bývalé americké prezidenty Bushe a Clintona. Společně spustili internetovou stránku, na které mohou dárci přispívat na pomoc obětem. Podle OSN budou tři miliony zemětřesením postižených Haiťanů potřebovat v následujícím půl roce pomoc ve výši přes 560 milionů dolarů. 

POMOC PRO HAITI:

Člověk v tísni
dárcovská SMS ve tvaru: DMS SOSHAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4095 4095/0300

Charita ČR
dárcovská SMS ve tvaru: DMS HAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 35-1868350237/0100

ADRA
dárcovská SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4028 4028/0300

Lékaři bez hranic
přispívat na účet 210 10 50 700/ 2700, v. s. 111

Český výbor pro UNICEF
dárcovská SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
přispívat na účet 11771177/0300, v.s. 800

Zemětřesení na Haiti
Zemětřesení na Haiti