Do Tater jezdí stále méně Čechů

Zakopané - Českých turistů v Tatrách nadále ubývá. Jejich počet oproti už tak slabé loňské sezoně klesl o dalších deset procent. Příčinou je kromě krize také to, že Tatry jsou pro Čechy po zavedení eura na Slovensku drahé. Na slovenské straně Tater navíc na rozdíl od polské části pokulhává i nabídka služeb. Rozdílná situace se ukázala už o vánočních svátcích, kdy polskou stranu Tater navštívilo kolem 200 tisíc lidí, zatímco na slovenské straně to byla sotva desetina. Národnost turistů se mění – Čechy v Tatrách postupně nahrazují Východoevropané.

„Jezdí sem hlavně lidé z Východu. To znamená Rusové, Ukrajinci a Poláci. Češi už moc ne,“ tvrdí instruktor Radim Dankovič. Není to ale proto, že by Češi přestali mít Tatry v oblibě. Jsou pro ně jen příliš drahé. A to i přesto, že hotely a lyžařská střediska po loňské slabé sezoně snižovaly ceny o třetinu až polovinu té původní. Chybí rovněž pestřejší nabídka služeb.

Češi v posledních letech volí raději lyžování v Alpách. „Co se týká zimního lyžování, vzhledem k dopravní vzdálenosti Češi raději volí bližší, pokud mají cestovat do vzdálenějších destinací. Vynikající terény jsou rovněž v Krkonoších a na Šumavě,“ konstatoval Peter Chudý ze Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry.

Pokles zájmu o Slovensko zaregistrovaly i cestovní kanceláře. Podepsaly se pod tím samozřejmě i hospodářská krize a kurz koruny vůči euru. Poslední vývoj na burzách však slibuje jisté zlepšení. Návrat většího počtu Čechů do Tater ale podle odborníků potrvá déle než rok.

Sjezdovka v Tatrách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24