Slovensko přijme tři vězně z Guantánama

Bratislava - Slovensko přijme tři vězně z americké věznice Guantánamo. Podle šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni a nejsou z Jemenu ani z Nigérie. Další podrobnosti Slovensko tají, aby usnadnilo integraci vězňů. Podle Lajčáka si Slovensko trojici vybralo samo a obyvatelům Slovenska kvůli jejich přijetí žádné bezpečnostní riziko nehrozí.

Podle Lajčáka se propuštění nemohou vrátit do své vlasti, protože by jim tam „kvůli nízké úrovni demokracie a ochrany lidských práv“ mohlo hrozit pronásledování. Na Slovensko přijedou dobrovolně. Ministr uvedl, že slovenské úřady budou postupovat podle azylového a cizineckého zákona. Do jakého uprchlického tábora propuštěné umístí a zda trojice zůstane pohromadě, ale Lajčák nechtěl říct. Dodal jen, že Slovensko má plán, podle něhož se budou moci cizinci integrovat do slovenské společnosti.

O uzavření Guantánama rozhodl krátce po svém nástupu do Bílého domu prezident Barack Obama. Věznice měla přestat fungovat letos v lednu, tento termín ale americká administrativa nesplní. Stále totiž řeší, kam by propuštěné umístila. Některým by v jejich vlasti mohlo hrozit pronásledování.

Desítky ze zadržovaných se už z Guantánama přesunuly jinam. Několik se jich vrátilo do Afghánistánu, další odjeli na Bermudy, do Čadu, Británie, Francie, Irska, Portugalska a dalších států. Ochotu přijmout vězně vyjádřilo i Maďarsko a další země. ČR o převzetí propuštěných zatím neuvažuje. Věznici od jejího vzniku opustilo víc než 550 zadržovaných, které přijalo přes třicet států.

Lajčák označil přijetí vězňů za gesto solidarity. Slovensko je podle něj „zodpovědný spojenec“, který chce vyjádřit Obamovi podporu. Jeho plán na zrušení věznice považuje za správný.