Rusové o půlnoci smývají v ledové vodě své hříchy

Moskva - Půlnoční koupelí v ledové vodě se Rusové rozloučili s pravoslavnými Vánocemi. Připomínají si tak svátek Křtu Páně. Podle tradice byl Ježíš v tento den pokřtěn v řece Jordánu. Otužilci jsou přesvědčeni, že síla mrazivé vody uzdravuje a léčí každého, kdo se do ní ponoří.

S noční koupelí se začíná těsně před půlnocí. Kněz nejdřív žehná vodu a připomíná duchovní rozměr tradice. „Lidé se nepotápějí do chladné vody jen proto, aby zažili nějaký extrém, aby byli odolnější. Chtějí dostat Boží požehnání,“ říká pravoslavný kněz. 

Pak začíná samotné potápění. Každý účastník se má do ledové vody ponořit třikrát, aby se očistil od svých hříchů. Takový zážitek je přitom opravdu jen pro zkušené otužilce. Letos teplota klesla na minus 15 až minus 20 stupňů Celsia.

Půlnoční otužilci si i přesto letošní koupel vychutnali. „Je to svatá voda. Smývá hříchy a léčí,“ říká jeden z nich. Druhý si zase libuje: „Nejsem nemocný, žádná rýma. Je to zdravé.“ Svátek ruských otužilců pokračuje celou noc. Každý chce smýt hříchy. A taky si dokázat, že koupel v ledové vodě pořád zvládne. 

Organizátorka Světlana Zolotovová ale takový zážitek každému nedoporučuje: „Lidé, kteří se nepřipravovali, by to neměli pokoušet. Zvlášť v takovém mraze.“ Navíc i zkušené otužilce neustále ze břehu jistí zdravotníci.