Polanski vysoudil dalších 15 500 eur za fotky z návratu z vězení

Paříž – Dalších 15 500 eur (400 000 korun) dnes vysoudili za zveřejnění fotek během přemístění z věznice do domácího vězení ve Švýcarsku režisér Roman Polanski a jeho žena Emmanuelle Seignerová. O pokutu se musejí z rozhodnutí francouzského soudu rozdělit francouzské týdeníky VSD, Voici a Journal du Dimanche. Žalující původně žádali celkově 75 000 eur odškodného.

Jiný soud v případu sporu Polanského a jeho ženy s deníkem Le Parisien, který vychází v regionální verzi pod názvem Aujourd'hui en France, v pátek rozhodl, že list musí zaplatit 4 500 eur za porušení práva jejich rodiny na soukromí a 3 000 eur na soudní výlohy.

Dnes soudkyně Anne-Marie Sauteraudová prohlásila, že týdeníky mají právo otisknout fotografie související s mediálně zajímavým případem. Uznala však zároveň, že podrobné snímky pořízené pomocí výkonných teleobjektivů z velké vzdálenosti bez vědomí fotografovaných nebyly pro pokrytí události nezbytné, ani účelné pro informování veřejnosti.

Švýcarské soudy rozhodnou o vydání režiséra do USA

VSD tak zaplatí režisérovi a jeho manželce 5 500 eur odškodného a 3 000 na soudní výlohy, Voici 1 000 a dalších 1 000 eur na výlohy, Journal du Dimanche 3 000 plus 2  000 eur.

Šestasedmdesátiletý Polanski nyní čeká, jak švýcarské soudy rozhodnou o jeho eventuálním vydání do USA. Americká justice ho chce soudit za více než tři desítky let starý případ pohlavního styku s nezletilou, který navíc mohl být znásilněním. Podle švýcarského ministerstva spravedlnosti by se mělo rozhodnout o vydání či nevydání Polanského v nejbližších týdnech.