Mesić je připraven zasáhnout proti odtržení Srbů od Bosny

Záhřeb - Chorvatský prezident Stjepan Mesić, jehož mandát končí 18. února, prohlásil, že je připraven zasáhnout vojensky, pokud by se bosenští Srbové chtěli odtrhnout od Bosny a Hercegoviny. Obává se totiž, že pokud by k tomu došlo, odpadli by i bosenští Chorvaté a zbyl islámský stát, který by se v nepřátelském prostředí mohl radikalizovat. Později se Mesić snažil své tvrzení mírnit a odmítal, že by se jednalo o vyhlášení války. Informaci přinesl chorvatský deník Novi List.

„Kdybych byl chorvatským prezidentem v době, kdy Milorad Dodik vypíše referendum o odtržení bosenských Srbů od Bosny, přeťal bych armádou koridor v bosenském Posáví,“ prohlásil Mesić.

Tento koridor, který se táhne podél bosensko-chorvatské hranice, spojuje pomocí důležité silniční trasy Banja Luku, hlavní město Republiky srbské v Bosně, a zbytek srbského území na východě Bosny. Přetnutí této trasy by srbskou entitu v Bosně prakticky paralyzovalo.

Prezident vyslat vojáky z vlasní vůle nemůže

Stjepan Mesić, chorvatský prezident

„Chorvatsko nemůže akceptovat rozpad Bosny. Nevěřím ale, že by se někdo odvážil vrhnout do takového lehkovážného dobrodružství.“

Chorvatsko je jedním z ručitelů Daytonských mírových dohod z roku 1995, které garantují existenci Bosny a Hercegoviny. Mesić proto na naléhavé dotazy médií uvedl, že jeho prohlášení bylo neformální. Avšak i kdyby chtěl prezident svůj úmysl uskutečnit, chorvatská ústava by mu v tom bránila. Rozhodnutí, aby vojáci překročili hranice cizího státu, totiž musí schválit parlament dvoutřetinovou většinou poslanců.

Mesić: Za všechno může Dodik

Podle pozorovatelů usilují bosenští Srbové o odtržení a pozdější připojení k Srbsku. Ale Bosňáci a Chorvati si přejí do ústavy zakotvit bezpečnostní mechanismy, které by  případné odtržení Republiky srbské od Bosny znemožnily. Mesić vidí hlavní problém v bosenskosrbském premiérovi Miloradu Dodikovi a varuje, že by se mohl pokusit uspořádat referendum o vystoupení Republiky srbské z Bosny a Hercegoviny.

Bosna-Hercegovina
Bosna-Hercegovina