České vysoké školy mohou získat miliardy z evropských fondů

Praha - Vysoké školy a výzkumné ústavy v Česku mají šanci získat až 17 miliard korun od Evropské unie. Peníze, které by měli být využity pro budování nejmodernějších vyzkumných center, jsou k mání v rámci operačního programu Věda a výzkum pro inovace. Brusel pak ještě podpoří vědeckovýzkumná pracoviště na regionální úrovni dalšími 11 miliardami Kč. Žádosti začnou experti na ministerstvu školství posuzovat již od začátku února. Uvedlo to dnešní vydání deníku E15.

„Je pravděpodobné, že podpora vědy a výzkumu bude v nějaké formě pokračovat. Nicméně tak velký objem prostředků na investice již asi do budoucna reálný nebude,“ uvedla Lada Kořínková z ministerstva školství. Na všechny se však zřejmě nedostane. Dotace totiž budou stačit pouze na necelé dvě třetiny předložených projektů.

Zájem o evropské peníze je vysoký

Celkem ministerstvu výzkumné ústavy a školy předložily 15 žádostí s požadavky na více než 28 miliard korun. O peníze usiluje několik ústavů Akademie věd ČR, brněnská Masarykova univerzita, plzeňská Západočeská univerzita, ostravská Vysoká škola báňská a Univerzita Pardubice. Projektů na vybudování regionálních vědeckovýzkumných pracovišť obdrželo ministerstvo školství pak celkem 59 v objemu za necelých 30 miliard korun.

Největší šanci uspět má Akademie věd, která chce finance na Biotechnologické centrum. V Plzni pak plánují vybudovat pracoviště nazvané Nové technologie pro informační společnost. Plzeňská fakulta aplikovaných věd se ve srovnání s jinými školami snaží co nejvíce provázat své poznatky v praxi, podílí se například na technologiích pro Jadernou elektrárnu Dukovany a Temelín. 

Laboratorní výzkum
Laboratorní výzkum