I osmý den po katastrofě vydávají trosky živé lidi

Port-au-Prince - Osmý den po zemětřesení na Haiti vyprostili záchranáři z trosek živé novorozeně. To přitom prožilo pod sutinami téměř polovinu svého života, děvčátku jsou totiž teprve dva týdny. Miminko je při vědomí a v dobrém stavu. Záchranáři dnes navíc vytáhli z trosek další dvě živé ženy. V zemi stále chybějí potraviny, voda i zdravotníci. Pomoc se ale pomalu dostává tam, kde je potřeba. Zatím se nenaplnily obávané scénáře velkých epidemií infekčních nemocí. Množí se ale počty amputací vynucených gangrénou. Haiti se dnes navíc znovu otřáslo.

Malá Elisabeth Joassaintová strávila takřka polovinu svého života pod troskami, bez vody a bez jídla. Dnes dvoutýdenní miminko nalezli záchranáři při demolici jedné z budov. Děvčátko spalo v postýlce, neutrpělo žádné zranění, bylo ovšem týden bez vody a jídla. Elisabeth je nicméně v pořádku.

Pro její matku je to jako dar z nebes. „Je to dar od Boha, nebylo jeho vůlí, aby Elisabeth zemřela,“ prohlásila její matka Michelene Joassaintová. „Před zemětřesením jsem holčičku uložila do postýlky ve druhém patře a sešla jsem dolů. Když jsem krátce na to pocítila otřesy, chtěla jsem se pro dceru vrátit a odnést ji do bezpečí. Padající okolní stěny mi to však nedovolily a musela jsem uprchnout,“ pokračovala Joassaintová.

Video Reportáž Petra Zavadila a vstup Michala Kubala
video

Reportáž Petra Zavadila a vstup Michala Kubala

Sedm dní po ničivém zemětřesení na Haiti vyprostili záchranáři z trosek v hlavním městě Port-au-Prince živou pětadvacetiletou ženu. Zachráněná žena je při vědomí a v dobrém stavu. Pod troskami zříceného supermarketu ji našli francouzští záchranáři z nevládní organizace. Spolu s haitskými hasiči a americkými záchranáři vyprošťovali Hoteline Losanaovou z trosek devět hodin. Zemětřesení, které zasáhlo Haiti 12. ledna, ji zastihlo v malém bytě nad supermarketem v Port-au-Prince. Zasypaná pod troskami strávila sedm dní a své přežití připisuje skutečnosti, že sice zůstala zaklíněná pod troskami budovy, ale mohla dýchat a trochu se i hýbat. Celý týden ale ani nepila ani nejedla.

„Podařilo se nám najít živého člověka po více než sedmi dnech. To je mimořádné,“ říká Bruno Besson ze SSF. Už dříve se v úterý mexickým záchranářům podařilo vyprostit z trosek katedrály v Port-au-Prince živou Annu Ziziovou, které je přes sedmdesát let. Záchranáři uvádějí, že najít pod troskami živé lidi déle než sedm dní od otřesů je výjimečné, ale stále ještě možné. Vše záleží na jejich zdravotním stavu, na způsobu, jakým jsou uvězněni pod troskami a rovněž na tom, zda se mohou napít a najíst.

Situace je klidnější, než se předpovídalo

Haiťané prokazují po největší katastrofě v dějinách svého státu velikou odolnost. Množící se případy rabování a násilí označuje OSN za izolované incidenty. Stovky amerických vojáků se rozjely usnadnit distribuci pomoci mimo hlavní město. Situace se pomalu uklidňuje.

James Birchfield, americká námořní pěchota:

„Řekli nám, že narazíme na zkázu, nouzi a množství zoufalých lidí, to tu samozřejmě všude je, ale všechno je mnohem klidnější a organizovanější, než jsme čekali.“

To, že Haiťané přijímají svůj osud v klidu, potvrdila ČT i Markéta Kutilová z organizace Člověk v tísni, která na Haiti pomáhá. „Místní lidé na nás reagují velice pozitivně, ještě nikdy jsem se nesetkala s tak strašně milými lidmi po katastrofě v nějaké jiné zemi. Ne vždy se ovšem daří doručovat pomoc všude tam, kde je potřeba, a to především kvůli velkým logistickým problémům.“

Cesty na Haiti jsou nevyzpytatelné

Zásadní tedy teď je zprovoznit co nejdřív přístupové cesty. Primární je letiště v Port-au-Prince. Je malé a přetížené přicházející pomocí. Zprovoznili ho Američané a přijímají už stovku letů denně. Některé humanitární agentury a státy, zejména Francie, si stěžovaly, že upřednostňují vlastní vojenské dodávky.

V Port-au-Prince je navíc mimo provoz i přístav. Ten zemětřesení vážně poškodilo, jeho oprava bude trvat měsíce. Pozemní cesta z Dominikánské republiky je přetížená a spojení obou hlavních měst trvá 18 hodin.

Charitativní pomoc českých občanů je nečekaně štědrá. V porovnání se Slovenskem, Maďarskem a Polskem dávají Češi obětem katastrof mnohem víc. Velké humanitární organizace Člověk v tísni, Adra a Charita do včerejška ve sbírce vybraly 28 milionů korun. A to je víc než 20 milionů, které zatím uvolnil stát.

USA podráždil francouzský výrok o americké okupaci Haiti

Vztahy mezi Spojenými státy a Francií ochladly v těchto dnech kvůli mezinárodní intervenci na Haiti. Způsobil to francouzský státní tajemník pro spolupráci Alain Joyandet, který kritizoval skutečnost, že USA do země upadající do chaosu posílají tisíce vojáků. „Doufám, že se věci kolem role Spojených států vyjasní. Jde o to pomoci Haiti, ne okupovat Haiti,“ podotkl Joyandet v pondělí v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se nyní snaží spory urovnat. Během pracovní návštěvy francouzského ostrova Réunion v Indickém oceánu pochválil „mimořádnou mobilizaci“ amerického prezidenta Baracka Obamy. Zároveň podotkl, že nyní bude zapotřebí zmobilizovat mezinárodní společenství s cílem připravit plán obnovy Haiti.