V Číně stále přibývá kuřáků, vláda chystá omezení

Peking – Čínská vláda chce rozšířit zákaz kouření v uzavřených prostorách do sedmi hlavních měst čínských provincií. Krok má vést k šíření povědomí o zdravotní závadnosti kouření v zemi, která je jedním z největších spotřebitelů tabáku na světě. Nařízení by mělo vstoupit v platnost koncem letošního roku.

V Číně je více než 300 milionů kuřáků, pasivních kuřáků je kolem 540 milionů. Kouření je zde velký byznys, ročně se prodají dva triliony cigaret a daň z jejich prodeje je významným zdrojem příjmu. Čína je tak třetí v pořadí spotřebitelů cigaret na světě. Každý čtvrtý kuřák na světě je právě odsud.

Před čtyřmi lety musela Čína slíbit, že kouření v uzavřených veřejných prostorách zakáže. Místní zákony a vyhlášky však dosud zůstávaly bez podstatných změn, jež by umožnily prosazení zákazu. Pokud země výrazně neomezí spotřebu tabáku, počet úmrtí na choroby spojené s kouřením se podle zdravotnických expertů do roku 2020 zdvojnásobí.

„Uvádí se, že ročně v Číně umře milion kuřáků, pasivních kuřáků umírá sto tisíc. Čína je navíc jedinou zemí, kde počet kuřáků neustále stoupá. Snižuje se navíc průměrný věk kuřáků a je mezi nimi stále více žen,“ dodává sinolog Štěpán Pavlík.

Kouření v Číně
Kouření v Číně