Vietnam odsoudil prodemokratické aktivisty až k 16 letům vězení

Ho Či Minovo Město (Vietnam) – Vietnamský soud dnes odsoudil čtveřici prodemokratických aktivistů k pěti až šestnácti letům odnětí svobody. Obviněni byli z toho, že prosazovali pluralitní stát, což je považováno za zradu, za kterou jim hrozil až trest smrti. Mezi odsouzenými je i obhájce lidských práv Le Cong Dinh.

Dinh, který je ze skupiny disidentů nejznámější, dostal relativně mírný trest pětiletého vězení poté, co přiznal, že porušil zákon, když prosazoval demokratický systém více stran. Nejpřísnější šestnáctiletý trest vězení dostal internetový podnikatel Tran Huynh Duy Thuc. Ten před soudem prohlásil, že žádný zákon neporušil a hledal jen cesty, jak zbavit Vietnam korupce a zlepšit jeho politický systém. Zbylí dva odsouzení dostali sedm, respektive pět let vězení.

Obžaloba čtveřici rovněž obvinila z internetové spolupráce s vietnamskými exilovými skupinami a „nepřátelskými silami“ při propagaci zrušené Demokratické strany Vietnamu a při snahách o svržení Komunistické strany Vietnamu. Ta má v zemi absolutní kontrolu a opozici netoleruje.

Ve Vietnamu je prakticky vyloučené, že by člověk souzený v politickém procesu byl osvobozen. Soud, který se konal v Ho Či Minově Městě, tak rozhodoval jen o výši trestu. Novináři neměli do soudní síně během dvoudenního procesu přístup; mohli ho ale sledovat na vnitřním televizním okruhu v sousední místnosti. Nesměli s sebou mít mobilní telefony, záznamníky ani kamery.