Kaczyński: EU musí být demokratičtější

Varšava - Polsko a Česká republika by měly usilovat o to, aby Evropská unie byla demokratičtější. O tom, co se v sedmadvacítce děje, dnes rozhoduje hlavně Německo a Francie, k nimž se občas připojuje Británie. V rozhovoru pro Českou televizi, Český rozhlas a ČTK to před návštěvou Prahy řekl polský prezident Lech Kaczyński. Konzervativnímu politikovi udělí ve čtvrtek prezident Václav Klaus Řád bílého lva za zásluhy ve vztahu k České republice.

Oba politiky spojuje skeptický pohled na Evropskou unii. Stavěli se proti přijetí Lisabonské smlouvy a odkládali svůj podpis pod tímto dokumentem. Smlouva je ale podle Kaczyńského nadále aktuální. „Je třeba bojovat proti tomu, aby byla považována za ústavu, protože ta se spojuje se státem a Evropská unie státem není,“ řekl polský prezident. Zároveň si posteskl, že po období velmi úzké spolupráce mezi Polskem a Českem spolu Praha a Varšava nyní spolupracují méně a vyslovil se pro oživení kontaktů.

Lech Kaczyński:

„Tu aristokratickou republiku, kterou je Evropská unie, je třeba trochu zdemokratizovat.“

Žádný větší problém ve vztazích mezi oběma zeměmi Kaczyński nevidí. K případům ničení tabulí v polštině v obcích v Moravskoslezském kraji, v nichž žije polská menšina, řekl, že tamní Poláci pro desetimilionové Česko nepředstavují žádné ohrožení. Na druhou stranu si ale myslí, že pro konkrétní příslušníky polské menšiny to je velký problém, který nelze brát na lehkou váhu. Jde o záležitost, která by neměla kazit velmi dobré vztahy mezi Českou republikou a Polskem, podotkl polský prezident, který se během třídenní návštěvy v Česku setká také s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem a premiérem Janem Fischerem.

Řád bílého lva
Řád bílého lva