Kavkaz má uklidnit nový Medveděvův „místokrál“

Moskva - Smíšené reakce budí rozhodnutí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který svým dekretem vytvořil nový federální okruh – severokavkazský - a do jeho čela postavil jednoho ze sibiřských gubernátorů Alexandra Chloponina. Ten se stane nejen prezidentovým zmocněncem, ale i dalším z místopředsedů federální vlády. To sice zákon zatím nedovoluje, ale prezident už poslal do parlamentu příslušnou novelu. Jmenování bohatého gubernátora se zkušenostmi z velkého byznysu svědčí o tom, jak vážně Kreml bere hrozbu stupňujícího se násilí na Kavkaze.

Podle deníku Vedomosti se tímto krokem Medveděv a premiér Vladimir Putin zbavili odpovědnosti za další nezdary při řešení kavkazských problémů a přesunuli ji na bedra „člověka kompromisu“, který dokázal vycházet se sibiřskými oligarchy. Pokud Chloponin uspěje, mohl by prý v budoucnu pomýšlet i na křeslo ruského premiéra.

Nový federální okruh zahrnuje Čečensko, Dagestán, Ingušsko, Kabardinsko-balkarskou a Karačajevsko-čerkeskou autonomní republiku, Severní Osetii a Stavropolský kraj; tedy s výjimkou posledního regionu převážně muslimské oblasti. Správním střediskem se stane Pjatigorsk.

Alexandr Chloponin

Čtyřiačtyřicetiletý bývalý obchodník a guvernér jednoho ze sibiřských regionů patří k nejbohatším Rusům. S Kavkazem dosud neměl nic společného. Po způsobu místokrálů z dob britského impéria se nebude zpovídat místním parlamentům, ale přímo ruskému prezdentovi. Do zbídačeného regionu může přinést hospodářské oživení.

O jmenování nového zmocněnce pro tuto nekildnou oblast hovořil Medveděv už ve svém listopadovém poselství o stavu země, ale výběr obestíralo tajemství. Chloponin má jako prezidentův člověk mít na starosti nejen silové složky, válčící s muslimskými povstalci, ale jako vicepremiér má mít v rukou i další nástroje k překonání zaostalosti nejproblematičtějšího z ruských regionů, postiženého vysokou nezaměstnaností, špatnou správou, korupcí a boji místních klanů.

Prezidentský zmocněnec pro severokavkazský federální okruh a místopředseda federální vlády Alexandr Chloponin
Prezidentský zmocněnec pro severokavkazský federální okruh a místopředseda federální vlády Alexandr Chloponin