Americký velvyslanec pro Slovensko je znám, Češi si musí počkat

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes navrhl na místo velvyslance na Slovensku vydavatele Theodora Sedgwicka. Jeho nominaci ale musí schválit Senát. Sedgwick by se tak měl stát nástupcem Vincenta Obsitnika, jenž jakožto velvyslanec jmenovaný předchozím prezidentem Georgem W. Bushem opustil místo v Bratislavě loni 20. ledna v den Obamova nástupu do úřadu. Velvyslance v Česku zatím americký prezident nenominoval.

Theodore Sedgwick v minulosti finančně přispíval Obamově domovské Demokratické straně. V roce 1978 ve 29 letech založil washingtonské specializované vydavatelství Pasha Publications zaměřené na energetiku, obranu a životní prostředí. V jeho čele stál přes 20 let. V roce 1998 vydavatelství prodal deníku Financial Times za 17,8 milionu dolarů.

Podle Bílého domu je Sedgwick, jenž vystudoval Harvardovu univerzitu se zaměřením na historii Otomanské říše, také členem správních rad mnoha soukromých společností, například Inside Higher Ed, Atlantic Information Services, a Washington Business Information Inc. Zasedal také ve správních radách řady kulturních institucí, například washingtonské knihovny Folger Shakespeare Library, ale i organizací, jež se zabývají ochranou životního prostředí.

Velvyslanec v Česku ještě nebyl jmenován

Američtí prezidenti místa velvyslanců Spojených států nezřídka rozdělují těm, kdo nejvíce přispěli anebo vybrali na předvolební kampaň. Jde i o případ Sedgwicka, který v roce 2008 demokratům věnoval 28.000 dolarů, získával peníze na Obamovu kampaň a poskytl 10.000 dolarů na jeho inauguraci. Kromě takzvaných politických nominací se ale na místa velvyslanců dostávají i kariérní diplomaté.

Česko na jméno příštího amerického velvyslance, jehož místo je volné rovněž od 20. ledna 2009, stále čeká. V amerických médiích se nedávno objevila informace, že do Prahy nepojede dosavadní žhavý kandidát, miliardář Marc Nathanson. Jméno dalšího kandidáta zatím známé není.