Slovenská policie odhalila reálnou teroristickou hrozbu

Bratislava - Slovenská policie odhalila reálnou teroristickou hrozbu na východním Slovensku. Z přípravy trestného činu terorismu byla poprvé v historii země obviněna konkrétní osoba - 33letý absolvent farmacie Stanislav Č. z obce Spišské Vlachy. Na tiskové konferenci policejní prezident Ján Packa oznámil, že jmenovaný muž plánoval útok výbušninou na kostely během mše. Zadržený se k přípravě atentátů přiznal, hrozí mu 20 až 25 let vězení.

Narkoman Stanislav Č. byl obviněn z trestného činu terorismu. Podle Packy byl už předtím trestaný za majetkovou trestnou činnost. Z volně dostupných chemikálií vyráběl komponenty na nástražné výbušné systémy, které chtěl umístit do kostelů a na dálku odpálit během náboženských obřadů. Církev totiž považuje za nástroj na ovládání lidí a brzdu pokroku.

Katolická církev o žádné hrozbě nevěděla. „Policie nás o ničem neinformovala,“ řekl mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Podle Packy policie provedla u podezřelého drogově závislého muže prohlídku kvůli podezření z výroby drog a našla u něj chemikálie potřebné k výrobě výbušnin a součástky k zařízení na jejich odpálení. Výbušnina by měla účinnost srovnatelnou s granátem RG4. Podle experta na terorismus Mariána Brzybohatého by v případě výbuchu v uzavřené místnosti mohla způsobit smrt několika lidí. „Na zkoušku již Stanislav Č. odpálil dvě testovací bomby v lese,“ upřesnil Packa.

K odhalení případu došlo podle Packy již před několika měsíci; podezřelý je ve vazbě od loňského října. Slovenská policie nevysvětlila, proč o kauze informuje až nyní. Sama čelí skandálu se zapomenutou výbušninou v zavazadle nic netušícího muže cestujícího do Irska.

Stanislav Č. se ke svému záměru podle policejního viceprezidenta Michala Kopčíka přiznal při výpovědi za přítomnosti svého advokáta a při plném vědomí, tedy rozhodně prý nebyl pod vlivem drog a nemůže údajně jít o vynucené přiznání. Jeho psychický stav je však ještě znalecky zkoumán. Není členem žádné organizované skupiny, vyšetřování neprokázalo ani sympatie k nějaké sektě.

Slovensko zatím přišlo do styku s terorismem jen zprostředkovaně. Několik osob podezřelých z terorismu se už v SR objevilo, byly však stíhány za činy v jiných zemích. Například v roce 2006 policie zadržela na území Slovenska údajného teroristu alžírského původu Mustafu Labsiho, který na Slovensku požádal o azyl. Labsi byl již dříve ve Francii odsouzen k pěti letům vězení za přípravu teroristických útoků. V Alžírsku mu podle nevládních organizací hrozilo mučení a smrt.

Bratislava tento týden oznámila, že přijme tři vězně z americké věznice Guantánamo. Ti nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni a nejsou z Jemenu ani z Nigérie. Další podrobnosti ale Slovensko tají, aby usnadnilo jejich integraci.

Slovenský policejní prezident Ján Packa na brífinku k případu terorismu na Slovensku
Slovenský policejní prezident Ján Packa na brífinku k případu terorismu na Slovensku
Více fotek
  • Slovenský policejní prezident Ján Packa na brífinku k případu terorismu na Slovensku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1375/137433.jpg
  • Zásahová jednotka slovenské policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1375/137420.jpg