Jaderná elektrárna v íránském Búšehru bude letos spuštěna, tvrdí Rusové

Moskva – Rusko spustí jaderný reaktor v íránském Búšehru už letos. Uvedl to šéf ruské společnosti Rosatom Sergej Kirijenko. Rusko začalo stavět atomovou elektrárnu o výkonu 1 000 megawattů před 15 lety, projekt v hodnotě miliardy dolarů se ale zpozdil. Moskva ho označuje za čistě civilní a bude dodávat do elektrárny v Búšehru jaderné palivo pod hledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

„Rok 2010 se stane rokem Búšehru,“ řekl dnes šéf Rosatomu Kirijenko. Podle něj pokračují práce na dokončení jaderné elektrárny přesně podle plánu a je nepochybné, že budou letos dokončeny. Dřívější zprávy hovořily o tom, že ruská a íránská strana chtějí spustit jadernou elektrárnu 21. března na íránský Nový rok.

Elektrárna v íránském Búšehru o výkonu 1 000 megawattů leží asi 12 kilometrů jižně od íránského přístavního města Búšehr poblíž vesnice Halílé. Výstavba dvou tlakovodních jaderných reaktorů začala v roce 1975 za přispění německé firmy Kraftwerk Union AG (společný podnik Siemens a AEG) a francouzských vědců. Po zhoršení vztahů s Íránem v důsledku íránské islámské revoluce Němci od projektu v roce 1981 odstoupili. Reaktory byly tehdy dokončeny z 80 procent. Stavební práce oživila dohoda s Ruskem o jaderné spolupráci z roku 1993.

Projekt je údajně čistě civilní

Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je určen pouze pro mírové účely. Západní země ho však podezřívají z tajného vývoje nukleárních zbraní, jelikož vytvoření sítě jaderných reaktorů bude Íránu trvat možná desítky let. Írán přitom vlastní zřejmě dostatek obohaceného uranu, pro který nemá v energetice využití.

Rusko označuje projekt v Búšehru za čistě civilní. Jaderné palivo bude podle Moskvy pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii a nebude možné ho zneužít. Vyhořelé palivo bude Írán dopravovat do Ruska.