Haitské manévry - lidé se stěhují do táborů

Port-au-Prince - Haitská vláda přesouvá do nově postavených vesnic 400 000 lidí, kteří přišli o své domovy. Chce tím usnadnit distribuci pomoci a také zabránit šíření infekcí. Záchranáři pomalu přestávají pátrat po živých v sutinách. Šance na přežití je desátý den od katastrofy prakticky nulová. Spojené státy mezitím oznámily, že na pomoc Haiti vyšlou celkem 16 tisíc vojáků. Záchranáři dnes vyprostili z trosek ženu, jež pod nimi přežila deset dní od zemětřesení. Není na tom dobře, lékaři jí moc nadějí nedávají.

Haiťané, kteří přežili zemětřesení z minulého týdne, se ve zničených městech stále potýkají s hrozivými životními podmínkami. Haitská vláda proto chce v následujících dnech 400 tisíc lidí z Port-au-Prince přemístit do provizorních táborů ve vnitrozemí. Autobusy je začnou odvážet během týdne, jakmile budou hotová stanová městečka.

Kubal: Stanová města jsou jen dočasné řešení

Video Vstup Michala Kubala a reportáž Jakuba Nettla
video

Vstup Michala Kubala a reportáž Jakuba Nettla

Stanová města jsou ale jen dočasné řešení do května, upozorňuje zvláštní zpravodaj ČT Michal Kubal. Pak totiž přijdou deště a stany by je nevydržely. Přijde také období hurikánů. Ze zhruba 500 táborů má necelá polovina přístup k pitné vodě. Kvůli bezpečnosti tu také nefunguje distribuce pomoci, Haiťané proto opouštějí hlavní město.

Stovky Haiťanů se snaží zemi úplně opustit. Příležitost hledají v obnoveném přístavu. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ale varovala, že Washington ilegální imigranty nepřijme. „Spojené státy poskytly dočasný ochranný status Haiťanům, kteří zde žijí bez povolení. Nicméně naše regulérní imigrační zákony dál platí. Ti, kdo se pokusí do USA dostat ilegálně po moři, budou navráceni,“ řekla Clintonová.

Záchranáři se vracejí domů, po deseti dnech našli živou ženu

Některé záchranářské týmy už odjíždějí, domů se vrátili záchranáři z Floridy, Belgie, Lucemburska a Velké Británie. Šance na záchranu zasypaných lidí jsou už mizivé. Dnes ale záchranáři vyprostili z trosek ženu, jež pod nimi přežila deset dní od zemětřesení. Není na tom dobře, lékaři jí moc šancí nedávají. „Je jen velmi malá naděje, ale snažíme se jí život zachránit,“ prohlásil doktor Ernest Benjamin ze všeobecné nemocnice v hlavním městě Port-au-Prince, kam byla žena převezena.

V metropoli mezitím začínají opět fungovat první obchody s jídlem a lékárny. Otvírají se také banky, aby poprvé od zemětřesení obyvatelům poskytly hotovost. Ceny ale vyletěly vzhůru, a většina lidí si tak stejně nemůže nic dovolit.

Přístav je opraven

Humanitární pomoc už do země začíná proudit také opraveným přístavem v Port-au-Prince. V devět dní zavřeném a zpola zničeném hlavním přístavu vojáci opatrně vykládají zásilky vody, potravin a léků. Místo obvyklých šesti hodin jim vyložení jednoho plavidla zabere celý den. Jedna strana mola totiž stále není dostatečně zpevněná. Američané chtějí přístav opravit co nejdřív. Právě tudy má do poškozené země v budoucnu proudit většina pomoci, kterou sem zatím dopravují letadla přes čtyři přetížená letiště.

Většina obyvatel stále čeká na dodávky vody, základní potraviny a léky. Bez domova a jakéhokoliv zázemí je nejméně půldruhého milionu Haiťanů.

„Největší problém je v tom, ne že by nebyly zásoby, ale v jejich distribuci. A to právě kvůli bezpečnosti. Už několikrát se stalo, že pracovníci, kteří se chystali distribuovat potraviny a léky, byli napadeni davem, takže teď se vyjednává s americkým námořnictvem a nadále by veškerá distribuce měla probíhat za přítomnosti armády,“ popisuje situaci na Haiti Oldřích Pospíšil z Charity ČR.

Haitská policie žádá o pomoc

Haitská policie požádala o pomoc v boji proti trestancům, kteří po zemětřesení uprchli ze zničené věznice. Pak se vrátili do největšího slumu Cité soleil, kde kradou a rabují. V ostatních částech Port-au-Prince je ale relativní klid, přestože obavy o bezpečnost zpomalují distribuci pomoci.

Na práci haitské policie se podepisuje nervové vypětí. Strážníci skoro před očima reportéra CNN stříleli na dva muže, kteří údajně ukradli pět pytlů rýže. Jeden ze zraněných na místě zemřel.

Francie urychlila odjezd dětí, které ještě před zemětřesením adoptovaly francouzské rodiny. Prvních 33 malých dětí včetně kojenců veze armádní letadlo na pařížské letiště. Tam už na ně čekají jejich noví rodiče. „Jsou v dobrém zdravotním stavu, jsou roztomilí. Až vyrostou, určitě se budou ptát, odkud pocházejí, a já věřím, že se tam jednou vrátí. Teď je ale lepší, že Haiti opouštějí,“ říká Sophie Pierreová zaměstnankyně Lycee Français.

Ostrov dočasně opouštějí také někteří zranění. Americké armádní helikoptéry je převáží na lodní nemocnici, která kotví u břehu. Alespoň některé osudy nemají úplně tragický konec. Osmiletý chlapec a jeho desetiletá sestra, které záchranáři vytáhli ze sutin po celém týdnu od zemětřesení, se nakonec shledali i se svými rodiči. Začít nový život na zpustošeném ostrově ale bude těžké i pro tuto rodinu.

Světová banka ohlásila, že na příštích pět let odkládá splátky haitského dluhu a pracuje na jeho úplném odmazání. Zároveň chce poskytnout bezúročnou půjčku pro dlouhodobou obnovu zničené země.

Do přístavu v Port-au-Prince míří první lodě
Do přístavu v Port-au-Prince míří první lodě
Více fotek
  • Do přístavu v Port-au-Prince míří první lodě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137847.jpg
  • Poničené Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1377/137667.jpg
  • Poničené Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1377/137666.jpg
  • Poničené Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1377/137664.jpg
  • Haiťané rozebírají pomoc shozenou Američany z nebe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1371/137086.jpg