V Turecku zatkli nejméně 120 osob napojených na al-Káidu

Ankara - Turecká policie zadržela nejméně 120 lidí podezřelých z napojení na teroristickou síť al-Káidu. Zátah provedla v 16 provinciích, mezi zadrženými je podle agentury Anatolie i člověk podezřelý z verbování studentů a dalších osob pro al-Káidu. Tito lidé pak měli prodělat výcvik v Afghánistánu. Při razii policie zabavila také zařízení na výrobu výbušnin, falešné průkazy totožnosti a pasy.

Mezi zadrženými je podle tureckých médií pravděpodobně i šéf turecké odnože al-Káidy, dále hlava al-Káidy z provincie Gaziantep, sousedící se Sýrií, a také blíže nespecifikovaná osoba z univerzity z východotureckého města Van, která je podezřelá z verbování studentů a dalších osob do al-Káidy. Tito lidé pak byli údajně posíláni do Afghánistánu na výcvik.

Razie navazovala na úspěšnou akci ze začátku tohoto týdne, při které policie zadržela 25 údajných členů al-Káidy.

Policie pravidelně zatýká v kruzích radikálního islámu

V listopadu 2003 spáchala turecká buňka al-Káidy útoky na dvě synagogy, britský konzulát a britskou banku HSBC v Istanbulu. Zahynulo při nich 63 lidí. Za tyto útoky bylo v roce 2007 odsouzeno k doživotí sedm mužů.

Turecká policie pravidelně zatýká v kruzích radikálního islámu, zejména mezi hnutími blízkými al-Káidě. V červenci 2009 zatkla téměř 200 osob podezřelých z příslušnosti k radikálnímu islamistickému uskupení, Straně osvobození (Hizb at-Tahrír), která hlásá vytvoření islámského státu ve světovém měřítku a nastolení islámského zákona šaríi.