Leukémii přežije díky novým lékům až 95 procent lidí

Praha – Každé dvě hodiny lékaři v Česku diagnostikují nový případ onemocnění krve. Za posledních deset tak došlo k prudkému rozvoji nemocí, jako je leukémie či lymfom. Díky novým lékům se zároveň podařilo například u pacientů s leukémií zvýšit šanci přežít 5 let z 50 až na 90 procent. Objevují se rovněž nové přípravky, které mají méně vedlejších účinků. Rakovina krve patří v Česku mezi nejčastější nádorová onemocnění. Skoro polovina z nich jsou lymfomy.

Jana Pelouchová ze Sdružení pacientů s diagnózou CML se léčí s chronickou myeloidní leukemií už 7 let. Začala se starým typem léků, teď už má nové. Jejich účinná látka si dokáže najít nádorové buňky, zablokovat je a tím snížit jejich celkový počet v těle. „Ideálně prostě vyhubit až do té míry, že nejsou detekovatelné ani na těch nejcitlivějších přístrojích,“ dodává Pelouchová.

Před deseti lety přežila pět let pouhá polovina pacientů

Právě u chronické myeloidní leukemie došlo k největší změně. Jestli ještě před 10 lety, kdy se dala léčit jen transplantací, přežila příštích 5 let pouze půlka pacientů, dnes díky nový lékům je to už 95 procent. „Ten zásadní rozdíl v léčbě je v tom, že chemoterapie působí jak na nemocné, tak i na zdravé buňky. Nová léčba je cílená, najde si ty nádorové buňky,“ říká Marek Trněný, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze.

Nové léky přinesly naději i dětem nemocným akutní myeloidní leukémií. Dokážou jich vyléčit dvě třetiny. Léčba ale způsobuje mnoho vedlejších účinků a následků. 

Jan Starý z Kliniky dětské hematologie a onkologie, Motol:

0„Nové léky nám umožní snížit intenzitu té klasické chemoterapie a tím těm dětem zlepšit kvalitu života, protože budou mít méně následků akutních i pozdních.“

Úspěšnou léčbu ale musí následovat doživotní braní drahých léků. A také pravidelných kontrol. Předseda České hematologické společnosti Jaroslav Čermák tvrdí, že právě používání speciálních metod léčbu prodražuje.