KLDR odpoví na preventivní útok ofenzívou

Soul – Severní Korea prostřednictvím své oficiální zpravodajské agentury varovala Soul před provedením preventivního útoku proti jaderným zařízením, o kterém nedávno hovořil jihokorejský ministr obrany. Ten by ovšem podle zástupce soulské vlády proběhl pouze tehdy, kdyby se objevily jasné důkazy, že KLDR chystá jaderný útok. Komunistický stát by úder z jihu považoval za vyhlášení války a zareagoval odpovídajícím způsobem. Je to poslední přestřelka v nynější „válce slov“ mezi oběma částmi Korejského poloostrova. Napětí mezi nimi po měsících pomalu navazované spolupráce vyvolal právě severokorejský jaderný program.

Severokorejská armáda oznámila, že v případě útoku na severokorejská jaderná zařízení přikročí k okamžité a rozhodné vojenské akci proti jihokorejskému pokusu narušit „důstojnost a suverenitu“ KLDR. Vyhodí prý do povětří cíle na jihu. Jihokorejský ministr obrany nedávno totiž řekl, že by Soul přikročil k preventivnímu úderu proti Severní Koreji, pokud by se jasně ukázalo, že země chystá jaderný útok.

Poslední vývoj na Korejském poloostrově vzbuzuje ve světě obavy. Komunistická Korea loni provedla několik zkoušek raket. Vysloužila si za to odsouzení mezinárodních organizací a předních státníků. Dopadly na ni také sankce.