Rakousko přestává být zemí lyžařů

Semmering - Rakousko je zemí lyžařů. Podle zjištění tamního institutu, který zkoumá trendy v turistice a trávení volného času, to už ale brzy nemusí být pravda. Hlavně kvůli rostoucím cenám lyžuje stále méně Rakušanů pravidelně. Turistický průmysl to zatím nepocítil jen díky návštěvníkům ze střední a východní Evropy, těch zatím stále přibývá.

Rakušané se prý rodí s lyžemi na nohou a lyžovat umějí dřív než chodit. Tato představa o Rakušanech ale teď dostala pořádnou trhlinu. Podle aktuálního průzkumu jich lyžuje pravidelně, to znamená zhruba každý týden, jen 5 procent. Ještě v roce 1993 to přitom bylo 15 procent. „Propad popularity lyžování můžeme označit jako dramatický. Počet pravidelných lyžařů klesl za posledních patnáct let o dvě třetiny,“ tvrdí Peter Zellmann z Institutu pro zkoumání volného času a turistiky. 

Hlavním důvodem jsou podle autorů studie astronomické investice v lyžařských střediscích a hlavně jejich důsledek - astronomické ceny. „Dnešní ceny jsou pro řadu lidí už neúnosné, ale logické. Srovnejte úpravu sjezdovek a kvalitu vleků dnes a před dvaceti lety.“ poznamenává Zellmann.  

Ohrožení národního sportu číslo jedna vyburcovalo i politiky. Mluví se o obnovení kdysi povinných školních lyžařských kurzů. Ty dnes asi třetina škol vůbec nenabízí. Organizačně je to náročnější než dřív a zejména dětem přistěhovalců lyžování často nic neříká. 

Na poplach bijí i zimní centra. Školám nabízejí obrovské slevy a podporují povinné kurzy, jakkoliv jim úbytek rakouských zákazníků mnohonásobně vynahradili lyžaři z postkomunistických zemí. Mluvčí lyžařského centra Semmering Peter Wurzinger říká: „Samozřejmě potřebujeme i Rakušany, jsme rakouské středisko, lyžování tady má tradici a doufáme, že to tak zůstane.“ 

Rakouští vlekaři odhadují, že průměrný Rakušan, který začne lyžovat v 10 letech, utratí za tuto zálibu 47 tisíc eur. A chtějí, aby takových nadšenců neubývalo.

Lyžaři v Rakousku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24