Zatčena skupina údajných pachatelů útoku v Kábulu

Kábul - Afghánské úřady zatkly skupinu osob podezřelou z pondělních útoků v Kábulu, které si vyžádaly nejméně 12 mrtvých. Celá akce byla zřejmě koordinována s organizací al-Káida, domnívá se afghánská zpravodajská služba. Zástupce jejího ředitele generál Naím Balúč podle agentury AP řekl, že vůdce skupiny, jehož jméno neuvedl, a několik dalších podezřelých přiznalo svůj podíl na sérii útoků z 18. ledna v Kábulu.

Komando ozbrojenců z hnutí Taliban si za terč své akce v centru metropole vybralo banky, nákupní střediska, několik ministerstev i prezidentský palác. Cíle obsadit vládní budovy ale nedosáhli. Zabili pět lidí, sedm ozbrojenců přišlo o život.

„Všichni měli vazby na al-Káidu,“ řekl Balúč o podezřelých. Balúč oznámil zatčení na tiskové konferenci, jejímž hlavním tématem byl vládou oznámený zákaz použití, výroby, skladování a prodeje dusičnanu amonného. Tato látka obsažená v hnojivech je často využívána k výrobě bomb. Použita byla podle Balúče i při pondělních útocích v Kábulu, stejně jako při říjnovém útoku na ubytovnu OSN v Kábulu, při němž zahynulo 13 lidí, z toho šest zaměstnanců OSN. Devět dalších pracovníků světové organizace utrpělo zranění.

Balúč rovněž prohlásil, že radikálové v jižní provincii Hílmand nakládají denně 60 velkých kontejnerů trhavin určených k výrobě sebevražedných náloží, odpalování mostů a dalším útokům.