Počet obětí na Haiti se vyšplhal na 150 tisíc, EU posílá policisty

Port-au-Prince - Počet potvrzených obětí zemětřesení z 12. ledna dnes jen v hlavním městě Port-au-Prince dosáhl hranice 150 000. Pod troskami budov by však mohlo být dalších 200 000 mrtvých, uvedlo haitské ministerstvo informací. Karibská země se v neděli zachvěla dalšími mírnými následnými otřesy. Evropská unie na ostrov pošle 250 policistů, kteří se začlení do mise OSN. Češi mezi nimi nebudou. Sedmadvacítka zatím Haiti přislíbila finanční pomoc ve výši 429 milionů eur, tedy asi 11 miliard korun.

Cílem evropského policejního týmu bude hlavně posílit bezpečnost a dohlížet na rozdělování humanitární pomoci. „Bude to mise OSN, do které budou země EU přispívat,“ řekl šéf české diplomacie Jan Kohout. „Myslím, že to vychází zatím na 250 lidí z Evropské unie.“ Počet však možná bude vyšší, jak zmiňují i někteří diplomaté, neboť země příspěvky oznamují postupně. Česko tam s největší pravděpodobností nikoho nevyšle.

Ne všechny země však s vysíláním nějaké unijní mise bez výhrad souhlasily. Skeptičtí byli třeba Britové. „Nemyslím si, že by to byla ta správná cesta, kterou bychom se měli vydat,“ řekl při příjezdu na jednání britský státní tajemník pro evropské záležitosti Chris Bryant. Podle Londýna totiž tam mají třeba USA dostatečné počty lidí, přičemž množství unijních policistů je proti tomu poměrně zanedbatelné. Na Haiti už působí kolem 20 000 příslušníků amerických ozbrojených sil. Rada bezpečnosti OSN pak schválila zvýšení počtu mírových sborů OSN na Haiti o 3 500 na 12 500.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Země se stále třese, živé už nikdo nehledá

Záchranným týmům, které se do Karibiku sjely z celého světa, se dosud z trosek podařilo vyprostit 133 živých lidí. Naposledy se jednoho muže podařilo zachránit o víkendu, a to už poté, co haitská vláda pátrání po přeživších oficiálně ukončila.

Haiti v neděli už poněkolikáté zasáhly následné otřesy. Podle americké geologické služby (USGS) dosáhly síly až 5,5 stupně na Richterově škále, jejich epicentrum se nacházelo 41 kilometrů západně od haitské metropole Port-au-Prince a ohnisko leželo 33 kilometrů pod povrchem. Zemětřesení o síle 5,1 stupně americký úřad zaznamenal rovněž na karibském ostrově Guadeloupe.

Na Haiti dorazila i americká plovoucí nemocnice. Přebudovaný tanker přivezl 1100 zdravotníků i potřebné operační sály a lůžka. „Pomohli jsme už stovkám pacientů. Cílem je ošetřit 150 až 200 pacientů denně a naplnit 1000 našich lůžek. Chceme haitské vládě a ministerstvu zdravotnictví odlehčit co nejvíc,“ říká americký neurochirurg Mill Etienne.

Obavatelka slumu v Port-au-Prince:

„Tohle je poprvé, co jsem dostala potraviny. O žádných jiných dodávkách jsem neslyšela.“

V kanadském Montrealu se dnes uskuteční mezinárodní dárcovská konference na pomoc Haiti. Akce organizovaná OSN má pomoct zajistit peníze na základní obnovu země a naplánovat další postup mezinárodní pomoci. Ti, co přežili, pořád potřebují pomoc - se zajištěním základních potřeb a s odklízením sutin. OSN proto připravila speciální projekt pro Haiti.

Objevují se ale spory ohledně účinnosti pomocí. Šéf italské civilní ochrany na Haiti například kritizuje mnohé americké vojáky, kteří podle něj nejsou na civilní humanitární mise připraveni. „Jednal jsem s mnoha lidmi: s prezidentem Haiti, šéfem OSN, velvyslanci a politiky různých zemí. Odjíždím odsud, aniž bych věděl, kdo nese odpovědnost za koordinaci humanitárních operací,“ zlobí se Guido Bertolaso.

Haiti žádá pomoc
Haiti žádá pomoc