Slovensko přijalo vězně z Guantánama až dnes

Bratislava – Dnes časně ráno převzaly slovenské úřady tři vězně z Guantánama. Informaci potvrdil mluvčí policejního prezídia Martin Korch. Podrobnosti o převozu a pobytu tří mužů Bratislava tají. Slovenské úřady nyní vězňům zařídí novou identitu, poté by se měli začlenit do normálního života. O přijetí trojice zajatců z kontroverzní věznice rozhodla už dříve slovenská vláda.

Americké vojenské letadlo na palubě se třemi vězni s Guantánama dnes časně ráno přístálo v Bratislavě. Není jasné, kde vězni na Slovensku pobývají. Korch ale dnes upřesnil, že tyto osoby nebyly včera v koloně aut, která směřovala z košického letiště do azylového tábora v Humenném. „Kolona byla součástí krycích opatření s cílem zabezpečit převoz těchto lidí. Policie nebude komentovat žádné další informace v souvislosti s těmito osobami,“ řekl pro Sme.sk Korch. Podle zpravodajky ČT Olgy Bakové byl dnes konvoj policejních vozů viděn na jihu Slovenska, kde je jedno z azylových center.

Minulý týden slovenské úřady oznámily, že přijmou tři vězně z americké věznice Guantánamo. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák nedávno oznámil, že Slovensko si trojici, která nikdy nebyla kvůli terorismu obviněna ani odsouzena, vybralo samo.   

Video Slovensko přijalo dva vězně z Guantánama
video

Slovensko přijalo dva vězně z Guantánama

Ministr zahraničí ujistil, že kvůli přijetí osob propuštěných z Guantánama žádné riziko nehrozí. Trojice přijela na Slovensko dobrovolně, muži se nemohou vrátit do vlasti, protože jim zde hrozí pronásledování. 

Vězni dostanou novou identitu

Tři muži stráví 18 měsíců v azylovém táboře, než jim slovenské úřady zajistí novou identitu a podmínky pro život, pak by se měli normálně začlenit do života. Na Slovensko by měly dorazit i jejich rodiny. Další podrobnosti Slovensko tají, aby usnadnilo integraci vězňů. Všechny výdaje bude hradit americká strana. 

Na americké vojenské základně na Kubě je zadržováno kolem dvou set lidí podezřelých z terorismu. Polovina z nich pochází z Jemenu. Mezi nimi je i Abdul Salam. Vězněn je už osm let, ale bez soudního procesu. „Je to nespravedlivé. Kvůli boji proti terorismu trestá americká vláda nevinné lidi. Můj bratr byl vystaven psychickému a fyzickému teroru, chtěli ho i zabít,“ tvrdí jeho bratr. 

Rodina je přesvědčena o jeho nevině. Podle ní byl zatčen Egypťany a prodán Američanům. Tvrdí, že nikdy nespolupracoval s al-Káidou. Kontakt s ním udržují jen díky dopisům.  

Američané zastavili propouštění jemenských vězňů kvůli nedávnému útoku Nigerijce, který chtěl vyhodit do vzduchu americké letadlo. Terorista prošel výcvikem u odnože teroristické sítě al-Káida právě v Jemenu. 

Guantánamskou věznici nechal po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001 zřídit tehdejší americký prezident George Bush. Věznice funguje od ledna 2002, kdy tam byly dopraveny první osoby podezřelé z teroristických akcí či z příslušnosti k afghánskému hnutí Taliban nebo k teroristické síti al-Káida. Od té doby prošlo věznicí na 770 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům. Objevily se rovněž zprávy, že vyšetřovatelé používají mučení.