Na předání pravomocí severoirské vládě dohlédne Brown a Cowen

Londýn - Předsedové vlád Británie a Irska Gordon Brown a Brian Cowen přiletěli do Belfastu. Zúčastní se tam jednání mezi katolíky a protestanty o předání policejních a soudních pravomocí místní provinční vládě. Jde o poslední bod, který zbývá k naplnění dohody z roku 1998, která po 30 letech do Severního Irska přinesla smír.

Severní Irsko je v poslední době kvůli předávání pravomocí plné neklidu, křehká vládní koalice protestantských a katolických stran je v ohrožení. Katolická Sinn Féin tvrdí, že protestantská Demokratická unionistická strana (DUP) předání pravomocí zdržuje. 

Situaci navíc komplikuje i dočasné odstoupení severoirského premiéra Petera Robinsona, který se rozhodl rezignovat kvůli skandálu své manželky Iris. 

Do celé záležitosti chtějí teď navíc promluvit i britský a irský premiér. Brown i Cowen po jednání v Londýně prohlásili, že jsou optimisty. Shodli se ale, že předání pravomocí je složitým problémem, který je řešitelný, pokud obě strany projeví dobrou vůli. 

Předání pravomocí místní severoirské vládě je považováno za poslední a klíčový krok při naplňování dohody z roku 1998, která ukončila tři desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty. Nepřátelství si za tu dobu vyžádalo na 3600 obětí.