Bahno uvěznilo turisty na Machu Picchu, můžou tam být i Češi

Machu Picchu - Sesuvy půdy v Peru uvěznily až dva tisíce turistů u incké pevnosti Machu Picchu. Jedna místní žena a její syn přišli o život. Jediné spojení s tímto místem - železniční trať - je neprůjezdná. Koleje zavalilo bahno a kamení, které s sebou strhl prudký déšť. Vláda uvažuje o vyslání vrtulníků, které by turisty a místní obyvatele dopravily do nejbližšího města. Tři dny trvající lijáky poškodily kamenné památky. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury mohou být mezi zablokovanými turisty i Češi.

Železnice byla jedinou spojnicí turisticky vyhledávané lokality s okolním světem, teď ji ale zavalilo bahno. Vlaky proto tudy neprojedou a Machu Picchu je zcela odříznuté od světa. Na odstranění překážek na trati sice už železnice pracují, i tak byl ale provoz dočasně přerušen. 

V incké pevnosti zůstalo přes 2000 turistů, kteří se teď nemohou dostat zpět do Cuzca. „Máme 1900 turistů v Machu Picchu, vyčlenili jsme zatím čtyři vrtulníky, aby začaly s evakuačním transportem,“ oznámil ministr turistického ruchu Martin Perez.

Tomio Okamura dnes oznámil, že mezi těmito lidmi by mohli být i Češi. „My se skutečně důvodně domníváme, že mezi uvězněnými turisty by mohli být Češi, odhadujeme maximálně deset,“ řekl Okamura. Odhady opírá o počet Čechů, kteří každoročně Peru navštěvují. V loňském roce bylo podle něj v Peru asi 6000 českých turistů, z toho 2000 přes cestovní kanceláře a 4000 individuálně, jako takzvaní baťůžkáři. „A drtivá většina návštěvníků Peru do Machu Picchu zamíří,“ poznamenal.


Vrtulníky evakuují z Machu Picchu nejdřív děti a staré lidi. Turisté se ale hromadí i na mezinárodních letištích, rychlostí blesku se jim změnily dlouho chystané plány. „Chtěli jsme se podívat na Machu Picchu, ale řekli nám, že je teď nejmíň na čtyři dny zavřené,“ povzdechl si argentinský turista. 

#GMAP:3440:Machu Picchu##

Zasažené jsou komunikace i v širším okolí, včetně hlavní tratě z Huancaya do Limy. Povodeň na jednom místě strhla i silniční most, a lidé se tak vracejí ke starým lanovkám, které používali dřív. 

Evakuace turistů
Evakuace turistů