WHO: Prasečí chřipku jsme nepřecenili

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítá obvinění, že přecenila rozsah nebezpečí prasečí chřipky a vytvořila falešnou pandemii. Navíc také popřela, že se domluvila s farmaceutickými firmami, které vyvinuly a prodávaly vakcíny proti nemoci. Členové Světové zdravotnické organizace to budou dnes vysvětlovat Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy.

Světová zdravotnická organizace se proti kritice, že zbytečně prasečí chřipku přecenila, brání tím, že v případě viru H1N1 jde jasně o pandemii a neoznačit ji tak, by bylo nezodpovědné. Zároveň WHO razantně odmítá, že by se domluvila s farmaceutickými firmami, které proti novému druhu chřipky vyvinuly a prodávaly vakcíny. 

Podle mluvčího Světové zdravotnické organizace Gregoryho Hartla WHO vždy zdůrazňovala, že v převážné většině případů je průběh nemoci mírný. Nemoc doposud ve světě zabila nejméně 14 tisíc lidí. Jen v Evropě jich připravila o život více než 2 tisíce. Teď už chřipka na evropském kontinentu polevuje. V Česku zatím na virus H1N1 zemřelo víc než 80 lidí.