Obama: USA oslabily al-Káidu

Washington – Americký prezident Barack Obama dnes v televizním rozhovoru prohlásil, že Spojené státy za poslední roky výrazně oslabily teroristickou síť al-Káida. Známkou toho je prý to, že se nedávno ve zvukové nahrávce šéf organizace bin Ládin přihlásil k nezdařenému útoku na letadlo do Detroitu. Podle Obamy je bin Ládin oslaben, protože vánoční akci ani nevelel.

„Al-Káida byla od roku 2000 velmi oslabena. To, že bin Ládin vysílá nahrávku, ve které si přisuzuje odpovědnost za nigerijského studenta, jenž se neúspěšně pokusil o bombový útok, je známkou toho, jak je oslaben, protože akci jednoznačně nevelel,“ řekl Obama. „Od 11. září jsme zavedli sérii opatření, která nám zajišťují mnohem větší bezpečnost než dříve,“ dodal prezident. 

Pravost hlasu na zvukové nahrávce, kterou v neděli zveřejnila televizní stanice Al-Džazíra, nebyla ověřena. Podle agentury AP je podobný dřívějším nahrávkám, které jsou bin Ládinovi připisovány. 

Vánoční útok na letadlo mířící do USA, při němž se neúspěšně pokusil nigerijský mladík odpálit výbušninu ukrytou ve spodním prádle, předpokládaný teroristický vůdce označil za potvrzení předešlých útoků včetně atentátů ze září 2001. Vzkázal také americkému prezidentovi, že Amerika se nedočká bezpečí, dokud budou Spojené státy nadále podporovat Izrael.