Mráz si v Polsku vyžádal již 212 obětí

Varšava/Sofia/Berlín – Tuhé mrazy si v Polsku v posledních dnech vyžádaly životy kolem 200 lidí. Zima zabíjí i jinde v Evropě, kritická situace je také v Rumunsku a Bulharsku, kde se teploty pohybují až k minus 30 stupňům. V Rumunsku za posledních 24 hodin zemřelo devět lidí. V Bulharsku, kde jsou takové mrazy ojedinělé, v důsledku zvýšeného počtu elektrických přímotopů dochází k velkým výpadkům proudu.

„Zima připravila od včerejška (od pondělka) o život deset osob poté, co již v neděli způsobila smrt 11 lidem,“ řekla dnes AFP mluvčí polské policie Kamila Szalaová. Oběťmi jsou převážně muži bez domova ve věku od 35 do 60 let, uvedla dále policie, která zároveň občany vyzvala k bdělosti. Většinu z 212 obětí si letošní tuhá zima našla na jihu a na východě Polska.

Krizové oddělení ministerstva vnitra oznámilo, že asi 5 000 domácností na jihu Polska bylo dnes ráno bez proudu, některé z nich již několik dní. Důvodem jsou přetrhané dráty elektrického vedení, které nevydržely tíhu sněhu a ledu.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Gazeta Wyborcza informovala o tom, že na některých místech Varšavy zamrzly bankomaty. „Zaznamenali jsme několik takových případů,“ potvrdil Daniel Rusek ze společnosti Euronet, která bankomaty provozuje. Problémy jsou i s parkovacími automaty, nyní se stává, že tisknou nečitelné lístky.

Krutý mráz vládne i v Rumunsku a Bulharsku

Vlna mrazů v Rumunsku za posledních 24 hodin připravila o život dalších devět lidí. Za posledních šest dnů tak kvůli arktickým teplotám zemřelo 31 lidí. V centrálních oblastech země teploty klesly až na minus 32 stupňům Celsia, uvedla agentura AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. V jednom z nejpostiženějších okresů Botošani na severovýchodě země zemřely tři ženy ve věku 49 až 82 let na podchlazení. V centrální oblasti byl u zasněžené silnice nalezen 46letý muž, který byl předtím pět dnů pohřešován.

Na severozápadě Bulharska dnes v noci naměřili minus 25,5 stupně Celsia. Kvůli velkému počtu zapnutých topných těles se některé regiony, včetně Burgasu u Černého moře, potýkaly s výpadky elektrického proudu. Na desítkách bulharských škol dnes odpadla výuka, neboť v budovách nebylo možné pořádně zatopit.

Zamrzlá řeka v Polsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24