Tyhypko stojí o premiérské křeslo

Kyjev – Serhyj Tyhypko, kterého v prvním kole prezidentských voleb na Ukrajině porazili Julija Tymošenková a Viktor Janukovyč, dnes prohlásil, že přijme nabídku premiérského postu od obou kandidátů na prezidenta. Křeslo předsedy vlády už několikrát nabídla Tyhypkovi Julija Tymošenková, Janukovyč ještě takovou nabídku nevyslovil. Oba prezidentští kandidáti nicméně stojí o hlasy Tyhypkových voličů, usilují proto o jeho podporu.

„Chci oficiálně nabídnout Serhyji Tyhypkovi post ministerského předsedy v případě mého vítězství v prezidentských volbách,“ prohlásila dnes Tymošenková. Odpověď na její nabídku by jí měl prý dát Tyhypko do 7. února, kdy se uskuteční druhé kolo prezidentských voleb. „Chci mít do té doby jasnou odpověď, aby se lidé mohli ve druhém kole rozhodnout,“ řekla premiérka. 

Tyhypko se ale zatím jasnému ano vyhýbá, dnes naznačil, že by přijal nabídku na premiérský post od obou kandidátů. „Pokud Julija Tymošenková nebo Viktor Janukovyč dají dohromady parlamentní většinu a nabídnou mi místo předsedy vlády, neodmítnu,“ prohlásil. Důraz ale prý klade na jejich volební program. 

Bude-li se prohlubovat demokracie, pak řekne Tyhypko ano

Podpoří prý toho, kdo bude prosazovat modernizaci země. Tyhypko usiluje hlavně o podporu středních a malých podniků nebo o zestátnění některých bank. „Podpoří-li liberálními reformami tržní ekonomiku a budou-li prohlubovat demokracii, pak tedy prosím, je to možné,“ prohlásil bývalý šéf ukrajinské národní banky.   

Tyhypko v reakci na nabídky obou volebních kandidátů řekl, že žádný z nich podle jeho názoru „není z hlediska konsolidace země perspektivní“. Dodal nicméně, že sliby Tymošenkové považuje za „konkrétnější a věcnější“. Přímou podporu kteréhokoli z kandidátů znovu odmítl s tím, že rozhodující jednání povede až s budoucím prezidentem.