Na Haiti se asi dva týdny po zemětřesení našel živý muž

Port-au-Prince - Američtí vojáci na Haiti dnes, dva týdny od tamního ničivého zemětřesení, vytáhli z trosek zřícené budovy v haitské metropoli Port-au-Prince živého muže. Zasypal ho otřes, který následoval dva dny po hlavním zemětřesení, o síle 7 stupňů Richterovy škály. Už v sobotu vláda vzdala naději a oznámila, že se hledají jen mrtví, nikdo proto nevěřil vlastním očím. Podle vojáků strávil muž ve zborceném domě 12 dní – to je zatím nejvíc, co kdo vydržel. Naposledy se nové otřesy o síle téměř 5 stupňů Richterovy škály ozvaly dnes v noci. 

Celkem 134 živých lidí se i s tím dnešním podařilo vyhrabat z trosek po zemětřesení z 12. ledna, které si vyžádalo přes 150 tisíc mrtvých. Další statisíce potřebují základní potraviny a pomoc. Jednotky pod správou OSN musejí tlumit bitky u míst, kde se potraviny rozdávají. Jídla totiž není dost pro všechny. Pod troskami jsou podle úřadů další těla a další lidé umírají na svá zranění.  

Až milion lidí je bez střechy nad hlavou. Jejich situaci musí vláda vyřešit do května, kdy začne období dešťů. Sám prezident Rene Preval, který také přišel o dům, se hodlá nastěhovat ve stanu na pozemek zborceného Národního paláce.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského