Přestřelka mezi Severní a Jižní Koreou bez obětí a škod

Soul - Mezi Severní a Jižní Koreou se dnes strhla přestřelka, při níž země vypálily dělostřelecké salvy poblíž sporné hranice u západního pobřeží. Severní Korea vystřelila několik salv z pozemní dělostřelecké základny, uvedl zástupce generálního štábu jihokorejské armády, který nechce být jmenován. Jižní Korea okamžitě palbu opětovala z námořní základny na jednom ostrově poblíž námořních hranic. Agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný zdroj prezidentské kanceláře uvedla, že obě země střílely do vzduchu a nebyly přitom zatím zjištěny žádné oběti ani škody. V zemi bylo svoláno zasedání nejvyšších představitelů národní bezpečnosti.

Severní Korea vyhlásila před dvěma dny zákaz plavby ve Žlutém moři u svých západních břehů. Vyhlášení tohoto opatření obvykle předchází testovacím odpalům severokorejských raket v oblasti. Západní námořní hranice je trvalým zdrojem napětí mezi oběma zeměmi. Jejich lodě svedly krátký boj loni v listopadu, při němž zemřel jeden severokorejský námořník a tři další byli zraněni.

Spornou hranici vytyčilo velení OSN ke konci korejské války a Severní Korea opakovaně naléhá na to, aby byla posunuta poněkud jižněji. Tento spor vedl už ke krvavým námořním potyčkám v letech 1999 a 2002. Severní a Jižní Korea jsou stále oficiálně ve válečném stavu, protože válka mezi nimi z let 1950-53 skončila příměřím, nikoli mírovou smlouvou.