Imámové v Rakousku studují západní hodnoty

Vídeň - Vídeňská univerzita zahájila v Evropě ojedinělý projekt - kurzy pro imámy, kteří působí v rakouských mešitách. Během dvou semestrů mají získat znalosti o rakouském politickém systému, demokracii a západních hodnotách. Projekt podporuje i vláda - chce zamezit prohlubování propasti mezi muslimy a ostatními Rakušany.

Pětatřicetiletý imám Vahidin Beluli se narodil v Kosovu, už čtyři roky ale pečuje o několik stovek albánských muslimů v rakouském Linci a okolí. „V kázání jsem mluvil o tom, že jsme podle islámu povinni žít společně se všemi lidmi kolem nás, bez ohledu na jejich jazyk nebo náboženství,“ říká imám Beluli.

Studoval teologii v Prištině a Bejrútu a od loňského listopadu je i studentem vídeňské univerzity, kde se učí o fungování rakouské společnosti. „Zatím pro mě byly nejzajímavější informace o politickém systému a stranách. To jsem příliš neznal,“ přiznává imám. Tyto informace sice přímo ke své práci duchovního nepotřebuje. Využívá je ale v době, kdy se na něj obrátí jeho věřící v problémech.

„Když přijde imám do Rakouska, často mu chybí základní vědomosti o zdejší společnosti a ty mu má právě tento kurz zprostředkovat,“ vysvětluje profesor islámské pedagogiky Ednan Aslan.

Do prvního kurzu chodí 30 studentů včetně několika žen, pracovnic s muslimskou mládeží. Zájemců ale bylo dvakrát tolik, takže program bude pokračovat. Finančně ho podporují hned čtyři ministerstva.

V Rakousku je islám státem uznaným náboženstvím už od roku 1874 - tehdejší monarchie ho akceptovala kvůli anexi Bosny a Hercegoviny. Dnes je každý dvacátý obyvatel Rakouska muslim a tento podíl stále roste.

Muslim
Muslim