Afghánská křižovatka – z Londýna k bezpečné zemi

Londýn – Konflikt v Afghánistánu je na rozcestí. Přibývají oběti z řad spojeneckých vojáků, povstalci jsou čím dál otrlejší a podnikají smělejší útoky. Podpora mise v Afghánistánu na Západě klesá. Jak konečně dosáhnout toho, aby byl Afghánistán bezpečnější, a byl tak možný odchod zahraničních jednotek, budou v Londýně řešit zástupci víc než šesti desítek zemí a afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Afghánský prezident jede do Londýna se strategií, pro kterou bude u západních spojenců hledat podporu. Chce přesvědčit část povstalců z Talibanu, aby složili zbraně a zapojili se do normálního života. Nabídne jim za to peníze, práci a nový domov. Cílem je takto získat na vládní stranu až 35 tisíc povstalců, kteří nejsou napojeni na al-Káidu. 

Takový návrh zřejmě podpoří Britové i Američané. „Podporu reintegraci povstalců, kteří jsou ochotni se řídit afghánskou ústavou, považujeme za klíčovou,“ řekl britský ministr zahraničí David Miliband. 

Video Londýnská pomoc pro Afghánistán
video

Londýnská pomoc pro Afghánistán

Dalším plánem je dočasně posílit zahraniční jednotky. Americký prezident Barack Obama už před časem vyzval spojence, aby vyslali do Afghánistánu další vojáky. Ti by v zemi zajistili bezpečnost a zároveň by vycvičili afghánské bezpečnostní složky tak, aby postupně přebraly odpovědnost za bezpečnost v zemi.

Státy se zřejmě shodnou i na tom, že do Afghánistánu pošlou finanční pomoc. To si ale žádá, aby vláda, která bude pomoc rozdělovat, byla bezúhonná. Před zahájením konference se navíc mezinárodní věřitelé dohodli, že Kábulu odpustí na dluzích 1,6 miliardy dolarů.     

Režim Talibanu svrhla invaze vedená Američany na podzim roku 2001 po teroristických útocích z 11. září v New Yorku a Washingtonu, protože v Afghánistánu měla hlavní stan teroristická síť al-Káida. Od té doby mezinárodní společenství uspořádalo řadu mezinárodních konferencí o Afghánistánu, které probíhaly za různých okolností.

Voják v Afghánistánu
Voják v Afghánistánu
Více fotek
  • Voják v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/461/46014.jpg
  • Provincie Afghánistánu a Pákistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/438/43745.gif