Apple představil očekávaný tablet. Jmenuje se iPad

San Francisco - Generální ředitel americké firmy Apple Steve Jobs představil několik měsíců očekávaný počítačový tablet. Přístroj s názvem iPad má jedno ovládací tlačítko a dotykovou klávesnici na displeji, připomíná mobil iPhone, ale je větší. Jobs zahájil prezentaci připomenutím, jak se vyvíjela mobilní zařízení, se kterými Apple přišel na trh. Základní verze tabletu se bude v USA prodávat za 499 dolarů (9320 Kč). iPad představuje pro Apple největší start nového produktu od spuštění prodeje mobilů iPhone před třemi lety.

Tablet je zařízení s dotykovým displejem, které vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony. Tablet iPad bude podle Jobsova proslovu lepším pomocníkem při čtení digitálních knih, hraní her a sledování videa než laptop i chytrý mobil. Podle Jobse je tablet novou kategorií mobilních mediálních zařízení. 

Jobs uvedl, že iPad je důvěrnější než laptop, ale schopnější než chytrý mobil. Ukázal, jak se s iPadem surfuje po internetu: na dotykové klávesnici na displeji vyťukal adresu a kmitáním prstů po displeji rychle listoval fotoalbem. Přístroj má v sobě také kalendář a adresář.


Úhlopříčka displeje iPadu měří 24,6 centimetru. Přístroj je silný 1,25 centimetru a váží 680 gramů. Paměť má o 16, 32 nebo 64 GB. Disponuje bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a Bluetooth. Baterie podle Jobse vydrží deset hodin.

Se slábnoucím prodejem hudebních a mediálních přehrávačů iPod se Apple upíná k tabletu jako k dalšímu zdroji nových příjmů. Tento krok ale není bez rizika. Spotřebitelé se pro tablety zatím nijak nenadchli, i když se o to již několik společností pokusilo.

Steve Jobs s novým tabletem
Steve Jobs s novým tabletem