Na Haiti se 15 dní po zemětřesení našla živá dívka

Port-au-Prince - Na Haiti se 15 dní po ničivém zemětřesení podařilo v sutinách najít a zachránit z nich sedmnáctiletou dívku. Je tak 135. člověkem, který se z ruin dostal živý. Nalezená dívka Darlene Etienneová byla velmi dehydrovaná, zesláblá a měla slaboučký puls. Má zlomenou levou nohu. Záchranáři ji našli v troskách univerzity v haitské metropoli Port-au-Prince, kde studovala. „Nevím, jak mohla tak dlouho vydržet. Je to zázrak,“ řekl záchranář J. P. Malaganne. Popsal, že zachráněné děvče bylo v šoku a plakalo, ale bylo šťastné. Francouzští záchranáři ho okamžitě dopravili do polní nemocnice.

Podle svých příbuzných začínala Darlene právě studovat, když univerzitu postihlo ničivé zemětřesení. „Mysleli jsme, že je mrtvá,“ řekla sestřenice zachráněné Jocelyn A. St. Julesová. Podle záchranářů jsou podobné případy skutečně zázrak. Lidé totiž pod sutinami bez vody obvykle vydrží prý jen 72 hodin. Podle agentury Reuters ale děvče možná mělo k vodě přístup. Když ho tým vynášel ven, mumlalo něco o cole.

Ve středu lidé, kteří bydlí v okolních domech, zaslechli ze sutin slabé volání. Šli to ohlásit. Záchranář Claude Fuilla se pak na nebezpečné trosky vypravil a uslyšel hlas. Uviděl také černé vlasy pokryté prachem. Odklízel sutiny a téměř mrtvou dívku vyprostil. „Nemohla s námi ve skutečnosti mluvit a říct, jak dlouho tam byla. Myslím, že tam byla od zemětřesení. Podle mne by přežila už jen několik hodin,“ řekl Fuilla. Naposledy našli záchranáři živého mladíka v sobotu v troskách hotelu, který se na něj zřítil při katastrofě 12. ledna. V úterý pak ze sutin vyhrabali dalšího muže. Toho zavalil padající dům později při následných otřesech.

Na ostrově, který postihlo ničivé zemětřesení, se dosud podařilo ze sutin vyhrabat 135 živých lidí. Haitská vláda minulý pátek hledání přeživších pod troskami oficiálně ukončila. Katastrofu nepřežilo přes 150.000 lidí. Podle některých zpráv by mohlo být obětí až 200.000. Humanitární pracovníci z celého světa i zahraniční vojáci se snaží zajistit přísun jídla, vody a léků zhruba třem milionům Haiťanů, které zemětřesení postihlo. Dodávky ale váznou. Jídlo se navíc někdy dostává k potřebným znehodnocené. Pracovníci OSN totiž musí podle agentur používat slzný plyn a varovné výstřely, aby dav od konvoje odehnali. Zásoby se kradou. Někteří lidé z provizorních táborů si stěžovali na to, že k nim potraviny ještě vůbec nedorazily.

Haiti trpí i nedostatkem lékařské péče

Kvůli zemětřesení přišly tisíce lidí o ruce či nohy. Dalším budou lékaři muset končetiny kvůli špatnému hojení ran amputovat. Podle doktorů je ale kvůli nedostatečnému medicínskému zázemí jen malá šance, že by mohli postižení Haiťané dostat ve vlasti odpovídající péči. Haiti kvůli katastrofě odloží parlamentní volby, které se měly konat 28. února. Nový termín ještě nepadl. Prezident René Préval uvedl, že už se nebude po vypršení svého mandátu v roce 2011 znovu ucházet o prezidentské křeslo.

Obyvatelé Haiti spí po zemětřesení v ulicích.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24