Írán oběsil dva muže za rozvracení islámské republiky

Teherán - V Íránu dnes byli za účast na povolebních nepokojích popraveni dva muži. Patří k 11 osobám, kterým soud za účast na protivládních nepokojích vyměřil trest smrti. Oba muži byli označeni za nepřátele boží, rozsudky nad nimi soud vynesl v říjnu. Soud pak odvolání obou odsouzenců zamítl. Odvolací řízení v případě devíti zbylých osob zatím neskončilo. Část Íránců nesouhlasila s výsledky prezidentských voleb, v nichž loni v červnu obhájil svůj mandát Mahmúd Ahmadínežád. Stoupenci opozice tvrdili, že výsledky byly zfalšovány, a vyšli demonstrovat do ulic.

Protesty, které pokračovaly až do prosince, si podle opozičních zdrojů vyžádaly osm desítek mrtvých, podle vlády polovinu. Souzeno je přes 100 lidí. Je to největší opoziční hnutí proti vládě od islámské revoluce z roku 1979. Další demonstrace jsou svolány na únorové oslavy 31. výročí revoluce.

Popravený byl zatčen už před nepokoji

Podle teheránské prokuratury se oba dnes oběšení muži Mohammad Alí Rezá Zammaní a Aríš Rahmánípúr pokusili svrhnout vládu islámské republiky. Patřili prý k Íránskému královskému sdružení, což je monarchistická skupina, a také k exilové opoziční skupině Lidoví modžáhedové.

Podle obhájkyně byl Rahmánípúr zatčen dva měsíce před loňskými nepokoji a k účasti na nich se přiznal z donucení, aby ochránil rodinu, která čelila hrozbám. Obhájkyně byla informací o dnešní popravě svého klienta šokována. Příbuzní ani ona prý předem nebyli informováni.

Jeden z neúspěšných kandidátů v červnových volbách Mahdí Karrúbí tento týden řekl, že stále trvá na tom, že Ahmadínežád zvítězil díky podvodům, ale za prezidenta ho prý uznává. V rozhovoru, který dnes zveřejnil list Financial Times, řekl, že Ahmadínežád bude muset odstoupit před ukončením čtyřletého mandátu. Donutí ho k tomu prý horšící se ekonomická situace a také rostoucí opoziční hnutí. „S ohledem na politické a ekonomické problémy a také na problematickou Ahmadínežádovu zahraniční politiku si myslím, že Ahmadínežád mandát nedokončí,“ řekl.