U Machu Picchu zůstává uvězněných přes tisíc turistů

Lima - V oblasti Machu Picchu v Peru zůstává ještě kolem 1 000 turistů, kteří tu před několika dny uvízli kvůli sesuvům půdy. Jejich evakuaci komplikuje deštivé počasí; peruánské úřady odhadují, že vzdušná operace potrvá nejmíň do konce týdne. Ve středu vrtulníky odvezly na 600 osob. Mezi lidmi, které sesuvy u Machu Picchu uvěznily, jsou i nejméně dva Češi a jedna Češka. Oba muži již byli ve středu evakuováni vrtulníkem, žena čeká na evakuaci se členy slovenského zájezdu.

Sesuvy půdy po vydatných deštích v neděli zasypaly železniční dráhu, která je jedinou spojnicí s odlehlou oblastí na hřebenu And. Turisty odvážejí vrtulníky. Za hodinu mohou přepravit 120 lidí. Podle peruánských úřadů bude evakuace pokračovat až do konce tohoto týdne. Situaci komplikuje vytrvalý déšť, podle předpovědi má pršet i nadále. Evakuovaní uvedli, že rozvodněná řeka podemlela břeh, na kterém záchranářské helikoptéry přistávaly.

Češi a Slováci jsou z místa sesuvů evakuováni

V oblasti Machu Picchu uvízli i dva Češi, jedna Češka a 35 Slováků, kteří cestovali se slovenskou cestovní kanceláří CK BUBO, a jejich dva slovenští průvodci. Čeští muži již vesnici pod Machu Picchu, kde turisté čekají na evakuaci, opustili. „Byli v první skupině tří našich klientů, kteří helikoptérou odletěli do Cuzca,“ řekl dnes ředitel CK BUBO Luboš Fellner. Zbývá podle něj evakuovat 22 Slováků a českou turistku. „Všichni jsou v pořádku, nemají žádné zdravotní problémy,“ ujistil ředitel.

„Jde o dvě skupiny, které absolvují 33denní cestu po Jižní Americe,“ dodal Fellner. Předpokládá, že zbývající klienti kanceláře odletí do někdejší metropole incké říše Cuzca dnes. Podle něj by měl být obnoven letecký most dnes kolem poledne.

České ministerstvo zahraničí dostalo od české ambasády v Peru zprávu, že se u místních úřadů nahlásil jeden Čech. Ministerstvo ale o této osobě nemá žádné bližší informace, uvedl dnes mluvčí ministerstva Jiří Beneš. Není tedy jasné, zda tento Čech je jedním z dvojice, která se účastnila zájezdu CK BUBO. O případných dalších občanech ČR, kteří by byli pod Machu Picchu, velvyslanectví neví.

/*json*/{"map":{"lat":-13.1640918667,"lng":-72.5455838442,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V úterý a ve středu vrtulníky přepravily dohromady kolem 1 070 lidí. Ve středu dopoledne jim bránilo v odletech počasí. Odpoledne piloti prý letěli celkem 36krát. Další turisté ale do vsi přicházejí. Jdou pěšky po staré stezce Inků, která vede z hlavního města této dávné civilizace Cuzca do pevnosti Machu Picchu. Úřady ji uzavřely poté, co tu sesuv půdy v úterý zabil argentinskou turistku a její průvodkyni. Mnozí lidé na ní ale přesto ještě jsou.

Turisté skončili v odříznutém městečku Machu Picchu Pueblo, které má  000 obyvatel. Většinou si stěžovali na to, že na svou situaci ještě doplácejí. Ceny za jídlo, vodu a ubytování totiž vyšplhaly vzhůru. Za láhev vody se platí nyní pětkrát víc než obvykle, potvrdil mluvčí městečka.

Sesuvy půdy v Peru
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24