Exploze domu v Belgii zabila nejméně devět lidí

Brusel – Středeční exploze a následný pád domu v historickém centru Lutychu si již vyžádaly devět obětí a dvacet raněných. Pátrání po dalších možných obětech muselo být dočasně přerušeno, vedle stojící budovy jsou totiž ve špatném technickém stavu a hrozí jejich zřícení. Večer záchranáři začali opět pracovat, ale jen ručně a s lopatami. Explozi šestipatrového domu způsobil plyn, z objektu zbyla pouze hromada trosek a suti. Podle místních úřadů bude obětí možná až dvacet.

„Myslela jsem, že to bylo zemětřesení. Bylo to peklo, všude byli zkrvavení lidé,“ vylíčila své zážitky pro list Le Soir jedna z obyvatelek zasažené čtvrti. Z čísla 18 na Leopoldově ulici, kde exploze nastala ve středu nedlouho po půlnoci, dnes zůstala jen hromada trosek, cihel a skla, z nichž hodiny stoupal mrak kouře. Průčelí domu, které nejprve výbuch přečkalo, se pět hodin poté rovněž zřítilo.

Ještě ve středu odpoledne vyprostili záchranáři z trosek živou třináctiletou dívku, dnes se bilance obětí vyšplhala na devět mrtvých, ale toto číslo podle policie není konečné. Belgická média hovoří o ještě třech či čtyřech pohřešovaných.

Nikdo neví, kolik obyvatel v domě bylo

Záchranáři neví, kolik lidí se v budově v době neštěstí vyskytovalo, dům totiž obývali studenti a často i nelegální imigranti. Pátrání může ještě trvat dlouhé hodiny, možná i dny. Odstraňování trosek muselo být prozatím pozastaveno, protože sousední budovy je třeba zajistit, aby se nezhroutily jako domeček karet.

Místo neštěstí dnes navštívil belgický premiér Yves Leterme, ve středu král Albert II. Jeden z obyvatelů zříceného domu hlásil v sobotu, že cítí unikající plyn, ale hasiči a plynárenská společnost, kteří na místě provedli kontrolu, nic nezjistili. Jde o největší katastrofu v Belgii od 30. července 2004, kdy v průmyslové zóně u města Ath, asi 35 kilometrů jihozápadně od Bruselu, přišlo o život 24 lidí a 132 jich bylo zraněno.

Exploze domu v Belgii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert